Bilety lotnicze tanieją, ale nie oznacza to, że linie lotnicze zarabiają mniej
Linie lotnicze zarabiają coraz więcej na napojach i bagażu – wynika z raportu firm branżowych Car Trawler i Idea Works. W zeszłym roku zwiększyły obroty w tych usługach o 8,7 procent.
Raport opracowano na podstawie danych z 66 linii lotniczych z całego świata. Wynika z niego, że na przewozie bagażu, napojach, posiłkach i innych dodatkowych usługach linie lotnicze zarobiły w 2016 roku aż 44,6 mld dolarów. Prawdziwym rekordzistą są amerykańskie linie United Airlines, które zarobiły 6,2 mld dolarów.
Grupa Lufthansa zarobiła w sumie na dodatkowych usługach 1,35 mld dolarów w 2016 roku (co stanowiło 5,5 proc. rocznych obrotów), w tym Eurowings – 229 mln dolarów (10 proc. rocznych obrotów). Niskokosztowa linia z USA Spirit Airlines z dodatkowych usług ma aż 46,4 procent rocznych obrotów. W tej linii pasażer dopłaca właściwie za wszystko: za bagaż, za rezerwowanie miejsc, za posiłki i napoje.
Największe niskokosztowe linie lotnicze Europy Ryanair i Easyjet znalazły się w tym zestawieniu na miejscu szóstym i siódmym. W Ryanair dodatkowe usługi stanowią 26,8 proc. rocznych obrotów, czyli 1,98 mld dolarów, a Easyjet zarobił na „dodatkach” 1,36 mld dolarów.
Lufthansa wyliczyła, że na każdym pasażerze zarabia na dodatkowych usługach średnio 14,71 dolara. Natomiast Spirit Airlines aż 49,89 dolara, najwięcej spośród wszystkich linii lotniczych w tym zestawieniu.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.