Osiem regionalnych kolei na jednym bilecie

Pixabay

Od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest wspólny bilet ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych. Imienny bilet kosztuje 38 złotych, przez jedną dobę uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów rozkładowymi pociągami współpracujących spółek

Oferta Wspólnego biletu samorządowego obejmuje łącznie 62 linii obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Przygotowało ją osiem – w większości należących do samorządów województw – spółek: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva (z grupy Deutsche Bahn), Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Jak zaznaczył cytowany w informacji Kolei Śląskich nt. biletu prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych Dariusz Grajda, to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce i pierwsze wspólne przedsięwzięcie tego związku. – Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami – wyjaśnia Grajda.

Zastrzega, że bilet jest „swego rodzaju pilotażem” i dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek. – Pracujemy nad jej rozbudowaniem. Przede wszystkim będziemy bardzo uważnie wsłuchiwać się w głosy pasażerów i – biorąc je pod uwagę – modyfikować ofertę – zapewnia szef ZSPK.

Wspólny bilet samorządowy jest imienny i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy uruchamianych przez współpracujących przewoźników. Obowiązuje także w regionalnych połączeniach autobusowych spółki Arriva. Dostępny jest jedynie w postaci zryczałtowanej – za 38 złotych, bez ulg ustawowych. Jest ważny przez 24 godziny od określonej daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę.

Zgodnie z założeniami oferty bilet będzie można nabyć z 7–dniowym terminem przedsprzedaży: w kasach biletowych, w biletomatach, przez internet, w innych punktach sprzedaży, a także w dniu wyjazdu: w pociągach, za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash i za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.

Różni przewoźnicy zapewniają jednak na razie różne wybrane drogi dystrybucji biletu, np. w Kolejach Mazowieckich można go od 1 sierpnia kupować w kasach, biletomatach, przez SkyCash i internet. W przypadku Kolei Śląskich jedyne dostępne na razie metody to SkyCash i ajencyjne punkty sprzedaży, tzw. Punkty na mieście. Koleje Dolnośląskie udostępnią bilet jedynie przez SkyCash – od 7 sierpnia.

Przewoźnicy zastrzegają też, że ich wspólna oferta nie uprawnia do przejazdów w pociągach komercyjnych KM („Słoneczny”, ŁKA: „ŁKA Sprinter”), komercyjnych Arriva, KD („KD-Specjal” i „Pociąg do Kultury”), KMŁ (na odcinku Kraków Olszanica – Kraków Lotnisko) oraz komercyjnych KŚ i na przekraczającym granicę polsko-czeską odcinku Chałupki – Bohumin.

Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4,8 tys. linii kolejowych, zatrudniając ponad 6,2 tys. pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy. Samorządowi kolejarze deklarują, że dysponują dziś łącznie ponad 500 nowoczesnymi pociągami.

Przewoźnicy zrzeszeni w ZSPK podają, że w 2016 r. łącznie przewieźli ponad 133 mln pasażerów – 46 procent wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27 procent, a na trzecim PKP Intercity – 13 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Chorwacji powstaje gigantyczny hotel

500 pokojów, w których będzie mogło zamieszkać nawet 1,7 tysiąca gości, będzie liczył nowy ...

Paulina Młynarska: Zakochałam się w Grecji

Dziennikarka na stałe zamieszkała w Grecji, spełniając marzenie z dzieciństwa. Twierdzi, że w Grecji ...

Szefowa easyJeta wraca do branży medialnej

Carolyn McCall, prezes easyJeta, obejmie w styczniu 2018 roku stanowisko szefa w brytyjskiej grupie ...

Chińczycy mają największy kryty stok

80 tysięcy metrów kwadratowych zajmuje największy na świecie kryty stok narciarski. Z obiektu, który ...

TFG pierwszy raz wypłacił pieniądze klientom zbankrutowanego biura podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wypłacił pieniądze klientom poszkodowanym w wyniku upadku biura podróży Martin z ...

Komisja Europejska zaostrza kryteria ekologiczne dla hoteli i kempingów

Komisja Europejska opublikowała nowe kryteria unijnego oznakowania ekologicznego, tzw. EU Ecolabel, dla „usług zakwaterowania ...