Kolej – tylu pasażerów nie było od 19 lat

Fot. Materiały prasowe

Kolej może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Z pociągów skorzystało 335 milionów ludzi, o ponad 25 milionów, czyli przeszło 8 procent więcej niż rok wcześniej. To najlepszy wynik od 2001 roku – podał Urząd Transportu Kolejowego (UTK).

Wzrost liczby pasażerów w ujęciu rocznym odnotowali prawie wszyscy regularni przewoźnicy. Rekordzistą było Polregio, którego pociągami przejechało 88,9 mln pasażerów. To o 7,7 mln więcej niż w 2018 r. Największy wzrost przewozów nastąpił w województwie dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim. W tym roku przewoźnik uruchomił nowe połączenia, m.in. w województwie wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim, podlaskim i opolskim. Do 20 rośnie liczba popularnych wśród pasażerów pociągów Interregio łączących Warszawę i Łódź.

CZYTAJ TEŻ: CPK zrewolucjonizuje podróże koleją

Przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity zwiększył liczbę podróżnych o ponad 2,7 mln, czyli o 6 procent, do prawie 49 milionów.

Spółka inwestuje w tabor, na początku 2020 r. wartość podpisanych umów sięgała 4,3 mld złotych. Strategia przewoźnika zakłada zakup zarówno nowych, jak i modernizację starych wagonów. Do 2023 r. Intercity przeznaczy na to ponad 7 mld złotych, korzystając z funduszy unijnych i z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Plany zakładają, że do końca 2023 r. tabor będzie w 80 procentach nowy lub zmodernizowany.

Przewoźnik ma kupić 12 nowych i zmodernizować 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych, kupi 118 lokomotyw elektrycznych i odnowi około 200 lokomotyw elektrycznych i spalinowych. Do tego wyremontuje 700 wagonów i kupi 185 nowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PKP Intercity chwali się dobrym zakończeniem starego roku i obiecującym początkiem nowego

Według danych UTK, w 2019 r. duży wzrost liczby pasażerów odnotowali także przewoźnicy samorządowi. O ponad milion podróżnych więcej niż w 2018 r. przewiozły: Koleje Śląskie (3,5 mln osób więcej), SKM Warszawa (2,6 mln), Koleje Mazowieckie (2,4 mln), Koleje Dolnośląskie (2,4 mln), ŁKA (1,3 mln) i Koleje Wielkopolskie (1,2 mln). W dynamice wzrostu liczby podróżnych liderem okazała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna – 27 procent wzrostu, a następnie Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie – po 20 procent. Liczba pasażerów w SKM Warszawa wzrosła o 14 procent, a w Kolejach Wielkopolskich o 11 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rzeszów – dwa razy więcej rejsów do Monachium

W letnim rozkładzie połączeń przyszłego roku Lufthansa zwiększy liczbę rejsów między Monachium a Portem ...

Betlej: Różowa przyszłość touroperatorów. Pod warunkiem, że…

Wypadnięcie z rynku kilku znaczących biur podróży, systematyczny spadek roli agentów turystycznych i racjonalne ...

PKS Polonus pojedzie do Lublina i Stalowej Woli

PKS Polonus rozwija siatkę połączeń o dwie kolejne linie. Połączenia z Warszawy do Stalowej ...

Na Krecie dłuższy sezon i więcej klientów

4,5 miliona gości ma w tym roku przyjechać na Kretę. Rok temu było ich ...

Hotele ibis otwarte na pasje

Turyści widzą w hotelach „wyjątkowe miejsce spotkań”, deklarują też, że słuchają muzyki i chętnie ...

Egipscy hotelarze narzekają na koszty, chcą podnieść ceny

Przedstawiciele przedsiębiorców turystycznych z Egiptu proszą zagranicznych touroperatorów, by podnieśli ceny wyjazdów na sezon ...