Szwajcarskie i austriackie koleje będą więcej jeździć nocą

Fot. AFP

Dzięki dopłatom koleje austriackie rozwijają europejską sieć nocnych połączeń kolejowych.

Szwajcarskie koleje SBB (Schweizerische Bundesbahnen) oraz ich austriacki odpowiednik ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) obsługiwały dotychczas wspólnie sześć nocnych połączeń kolejowych. Oferta ta ma być teraz poszerzona o kolejne cztery. Dane statystyczne z ostatnich lat wykazują znaczny wzrost zainteresowania nocnym transportem kolejowym. Liczba biletów sprzedanych na te połączenia wzrosła o 25 procent.

W ramach podpisanego porozumienia „Nightjet-Netz Schweiz 2024” planowane są nowe pociągi nocne ze Szwajcarii do Amsterdamu, Rzymu i Barcelony. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki wsparciu finansowym ze szwajcarskiego funduszu klimatycznego.

Pierwszy etap współpracy zakończy się w grudniu 2021 roku uruchomieniem połączenia Zurych – Bazylea – Frankfurt – Kolonia – Amsterdam. W 2023 roku powstaną kolejne trasy nocnych pociągów do niemieckich miast, takich jak Berlin i Hamburg, a potem także do Lipska i Drezna. Ukoronowaniem współpracy obu narodowych przewoźników będą połączenia Zurychu z Rzymem i Barceloną.

CZYTAJ TEŻ: Nocne pociągi wracają do łask

ÖBB, która, współpracując z polskimi PKP, obsługuje także połączenia do Krakowa i Warszawy, nie poinformowała o dalszym rozwoju połączeń w kierunku regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Komentatorzy zwracają uwagę na to, że motorem tej współpracy są najprawdopodobniej austriackie ÖBB, które w ostatnich latach zdobyły praktycznie monopol na pociągi nocne w Europie i skutecznie rozbudowują tę ofertę. Współpracując ze szwajcarską SBB, ÖBB pozyskuje kolejny hub kolejowy, którym jest Zurych. Uruchomienie połączeń z Rzymem i Barceloną oznacza natomiast, że koleje przechodzą do ofensywy i pragną przekierować podróżujących samolotem na transport kolejowy.

Strategię tę potwierdzają także doniesienia wiedeńskiego portalu vienna.at, który informuje, że ÖBB prowadzi już rozmowy z francuskimi partnerami, aby umożliwić stworzenie trasy dla pociągów nocnych przez Strasburg do Paryża. Portal pisze także o wzmocnieniu taboru ÖBB, która zamówiła 13 nowych pociągów u Siemensa za 200 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecka Panorama bardziej kulinarna

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają od soboty targi turystyczno-kulinarne Grecka Panorama. To trzecia ...

Wizz Air – nowa baza i 20 kierunków z Malpensy

Wizz Air ogłosił dzisiaj otwarcie 29. bazy. Tym razem w Mediolanie na lotnisku Malpensa. ...

W egipskim Al-Alamajn powstanie 10 tysięcy pokojów

30 firm zainwestuje w hotele w mieście Al-Alamajn nad Morzem Śródziemnym w Egipcie. Baza ...

Pracownicy wycieczkowca zastrzelili niedźwiedzia polarnego

Niedźwiedź polarny został zastrzelony na archipelagu Svalbard w Norwegii, ponieważ zaatakował jednego ze strażników ...

Ryzykowne selfie z krokodylem

W tajlandzkim parku narodowym Khao Yai, na północ od Bangkoku, krokodyl zranił w nogę ...

Rainbow w kwietniu urósł o 24 procent

Przychody ze sprzedaży imprez turystycznych w kwietniu w biurze podróży Rainbow wyniosły 47,4 mln ...