Rosjanie otwierają niebo – tanie linie polecą do Petersburga

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

Niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej — poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Zainteresowanie takimi lotami wyraziły już Ryanair, Wizz Air, easyJet, Volotea, Fly One i Air Baltic.

W ministerialnym komunikacie poinformowano, że lotnisko Pułkowo będzie otwarte już od 1 stycznia 2020 roku dla przewoźników z 30 krajów europejskich, w tym z Belgii, Danii, Irlandii, Islandii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Oznacza to dopuszczenie konkurencji na rynek zdominowany przez Aerofłot i innych przewoźników rosyjskich.

Takie loty będą możliwe dzięki temu, że Rosjanie zdecydowali się na przystąpienie na pięć lat do umowy o otwartym niebie. Rosyjska przestrzeń powietrzna będzie dostępna dla wszystkich, a nie wyłącznie dla przewoźników z krajów, z którymi Rosja podpisała rządowe umowy dwustronne. To też następstwo wprowadzenia przez Rosję bezpłatnych turystycznych wiz elektronicznych dla przyjeżdżających z 53 krajów. Polska również jest na tej liście.

CZYTAJ: Do Petersburga z darmową wizą elektroniczną

Dla Wizz Aira rejsy do Petersburga nie będą nowością, bo węgierska linia lata już z Budapesztu i londyńskiego Luton do Moskwy i Petersburga, a także z Debreczyna do Moskwy. EasyJet latał kiedyś z Londynu do Moskwy, a irlandzki Ryanair przymierzał się do otwarcia takich połączeń z Dublina, ale ostatecznie z nich zrezygnował. Teraz jednak otwarte niebo umożliwia korzystanie z tzw. siódmej wolności, co oznacza, że np. Ryanair będzie mógł polecieć do Petersburga z Wiednia lub Modlina, a Wizz Air chociażby z warszawskiego Lotniska Chopina.

Wpuszczenie niskokosztowych przewoźników poprzedzone wprowadzeniem bezpłatnych wiz elektronicznych będzie z pewnością impulsem do rozwoju turystyki. Rok temu władze Petersburga szacowały, że udostępnienie Pułkowa liniom niskokosztowym spowoduje wzrost przyjazdów nawet o sześć milionów turystów rocznie. W tym roku, do 19 grudnia, lotnisko obsłużyło 19 milionów pasażerów. Według przewidywań do roku 2025 ruch wzrośnie do 35 milionów klientów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło upadek

Nie powiodły się prowadzone cały weekend rozmowy ratunkowe Thomasa Cooka z bankami, inwestorami i ...

Rzym: Przyjedź, obejrzyj pomysły Leonarda

50 maszyn zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci i jego rękopisy można oglądać w otwartym ...

Wenecja zadba, by turystów było mniej

Wenecja pogodziła się z UNESCO – tak włoskie media interpretują ugodę zawartą po trwającym ...

Włochy – nad morzem rekordowy ruch turystów

We włoskich miejscowościach nadmorskich notuje się rekordowy napływ turystów. Znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy ...

Popsuty komputer na lotnisku to siła wyższa

Jeśli lot opóźni się, bo na lotnisku popsują się komputery, pasażerom nie należy się ...

Hotele.pl: Noclegi w rok podrożały o 8 procent

W styczniu średnia cena pokoju wynajętego na jedną noc wyniosła 198,17 złotych, co oznaczało ...