Niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej — poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Zainteresowanie takimi lotami wyraziły już Ryanair, Wizz Air, easyJet, Volotea, Fly One i Air Baltic.
W ministerialnym komunikacie poinformowano, że lotnisko Pułkowo będzie otwarte już od 1 stycznia 2020 roku dla przewoźników z 30 krajów europejskich, w tym z Belgii, Danii, Irlandii, Islandii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Oznacza to dopuszczenie konkurencji na rynek zdominowany przez Aerofłot i innych przewoźników rosyjskich.
Takie loty będą możliwe dzięki temu, że Rosjanie zdecydowali się na przystąpienie na pięć lat do umowy o otwartym niebie. Rosyjska przestrzeń powietrzna będzie dostępna dla wszystkich, a nie wyłącznie dla przewoźników z krajów, z którymi Rosja podpisała rządowe umowy dwustronne. To też następstwo wprowadzenia przez Rosję bezpłatnych turystycznych wiz elektronicznych dla przyjeżdżających z 53 krajów. Polska również jest na tej liście.
CZYTAJ: Do Petersburga z darmową wizą elektroniczną
Dla Wizz Aira rejsy do Petersburga nie będą nowością, bo węgierska linia lata już z Budapesztu i londyńskiego Luton do Moskwy i Petersburga, a także z Debreczyna do Moskwy. EasyJet latał kiedyś z Londynu do Moskwy, a irlandzki Ryanair przymierzał się do otwarcia takich połączeń z Dublina, ale ostatecznie z nich zrezygnował. Teraz jednak otwarte niebo umożliwia korzystanie z tzw. siódmej wolności, co oznacza, że np. Ryanair będzie mógł polecieć do Petersburga z Wiednia lub Modlina, a Wizz Air chociażby z warszawskiego Lotniska Chopina.
Wpuszczenie niskokosztowych przewoźników poprzedzone wprowadzeniem bezpłatnych wiz elektronicznych będzie z pewnością impulsem do rozwoju turystyki. Rok temu władze Petersburga szacowały, że udostępnienie Pułkowa liniom niskokosztowym spowoduje wzrost przyjazdów nawet o sześć milionów turystów rocznie. W tym roku, do 19 grudnia, lotnisko obsłużyło 19 milionów pasażerów. Według przewidywań do roku 2025 ruch wzrośnie do 35 milionów klientów rocznie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.