Rosjanie otwierają niebo – tanie linie polecą do Petersburga

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

Niskokosztowe linie lotnicze będą mogły latać do Petersburga bez umowy międzyrządowej — poinformowało rosyjskie Ministerstwo Transportu. Zainteresowanie takimi lotami wyraziły już Ryanair, Wizz Air, easyJet, Volotea, Fly One i Air Baltic.

W ministerialnym komunikacie poinformowano, że lotnisko Pułkowo będzie otwarte już od 1 stycznia 2020 roku dla przewoźników z 30 krajów europejskich, w tym z Belgii, Danii, Irlandii, Islandii, Polski, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Oznacza to dopuszczenie konkurencji na rynek zdominowany przez Aerofłot i innych przewoźników rosyjskich.

Takie loty będą możliwe dzięki temu, że Rosjanie zdecydowali się na przystąpienie na pięć lat do umowy o otwartym niebie. Rosyjska przestrzeń powietrzna będzie dostępna dla wszystkich, a nie wyłącznie dla przewoźników z krajów, z którymi Rosja podpisała rządowe umowy dwustronne. To też następstwo wprowadzenia przez Rosję bezpłatnych turystycznych wiz elektronicznych dla przyjeżdżających z 53 krajów. Polska również jest na tej liście.

CZYTAJ: Do Petersburga z darmową wizą elektroniczną

Dla Wizz Aira rejsy do Petersburga nie będą nowością, bo węgierska linia lata już z Budapesztu i londyńskiego Luton do Moskwy i Petersburga, a także z Debreczyna do Moskwy. EasyJet latał kiedyś z Londynu do Moskwy, a irlandzki Ryanair przymierzał się do otwarcia takich połączeń z Dublina, ale ostatecznie z nich zrezygnował. Teraz jednak otwarte niebo umożliwia korzystanie z tzw. siódmej wolności, co oznacza, że np. Ryanair będzie mógł polecieć do Petersburga z Wiednia lub Modlina, a Wizz Air chociażby z warszawskiego Lotniska Chopina.

Wpuszczenie niskokosztowych przewoźników poprzedzone wprowadzeniem bezpłatnych wiz elektronicznych będzie z pewnością impulsem do rozwoju turystyki. Rok temu władze Petersburga szacowały, że udostępnienie Pułkowa liniom niskokosztowym spowoduje wzrost przyjazdów nawet o sześć milionów turystów rocznie. W tym roku, do 19 grudnia, lotnisko obsłużyło 19 milionów pasażerów. Według przewidywań do roku 2025 ruch wzrośnie do 35 milionów klientów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Luwr zamknięty. Pracownicy boją się koronawirusa

Muzeum sztuki Luwr w Paryżu było w niedzielę zamknięte dla zwiedzających. Pracownicy wstrzymali się ...

Prezes Thomasa Cooka z wizytą u ministra turystyki Grecji

Peter Fankhauser był jednym z pierwszych zagranicznych gości, których przyjął nowy minister turystyki Grecji. ...

7 milionów litrów piwa, po 11,50 euro za kufel

W Monachium trwa 185 festiwal Oktoberfest, największe święto piwa na świecie. W tym roku ...

Traveldata: Grecja na wakacje tanieje, Egipt drożeje

Niska cena ropy i stabilny kurs złotego do dolara i euro powodują, że ceny ...

Mouzenidis Group z nagrodą „Lider greckiej gościnności”

Grecki holiding turystyczny Mouzenidis Group, który działa także na polskim rynku, dostał prestiżową nagrodę ...

W hotelarstwie nie zawsze będzie tak różowo

Chociaż biznes hotelowy przeżywa teraz boom, nie możemy zapominać, że prędzej czy później nadejdą ...