Huragan Ciara uziemia samoloty

Fot. AFP

Szalejący nad północną Europą huragan Ciara spowodował odwołanie setek lotów. Ale silne wiatry w naszej części kontynentu też powodują uziemienie maszyn. W najbliższym czasie nie będzie poprawy

Z Warszawy odwołano rejsy do Amsterdamu, Brukseli, Duesseldorfu i Paryża. Poranne loty do Kopenhagi i Monachium były mocno opóźnione. Chociaż nie ucierpiał rozkład lotniska w Modlinie, gdzie tylko lot do Londynu Stansted miał opóźniony start o ponad dwie godziny, nie wiadomo było, czy w ogóle poleci, jak wynikało z informacji na tablicy odlotów. W Rzeszowie skasowano z powodu sytuacji w Niemczech poniedziałkowy rejs do Monachium i przylot samolotu z tego miasta, a w Poznaniu odwołano loty do Frankfurtu i Monachium.

Najbardziej jednak ucierpiał rozkład lotów na londyńskim Heathrow, gdzie w niedzielę trzeba było odwołać setki połączeń. I nadal niektóre z nich nie zostały przywrócone. Na Gatwick odwołano w niedzielę 190 rejsów i kilkadziesiąt poniedziałkowych. W sumie z rozkładu brytyjskich lotnisk w niedzielę i poniedziałek zniknęło ponad 1000 połączeń. A na ziemi czekało około 200 tysięcy pasażerów z opóźnionych i odwołanych lotów.

Niektóre rejsy zostały przekierowane do innych portów, na przykład samolot linii Latam lecący z Sao Paulo na Heathrow po dwukrotnym nieudanym podejściu, ostatecznie wylądował na lotnisku El Prat w Barcelonie, samoloty Emirates zawiozły swoich pasażerów nie na Gatwick i do Manchesteru, ale do Zurychu i Frankfurtu, a pasażerowie oczekujący na odlot w niskokosztowym Luton w ogóle nie wiedzieli, czy polecą, czy nie. W każdym razie co drugi rejs stamtąd był odwołany, a większość z pozostałych – opóźniona.

Rzecznik Gatwick radził pasażerom, aby jeśli ich rejs nie został odwołany, wybierali się na lotnisko znacznie wcześniej, bo pogoda szybko się zmienia, sytuacja jest dynamiczna i przewoźnicy decydują dosłownie w ostatniej chwili czy ostatecznie wykonają jakieś połączenie, czy też nie. Niektóre rejsy zostały odwołane z dużym wyprzedzeniem, tak aby osoby, które wykupiły na nie bilety miały czas na zmianę trasy podróży.

Mocno ucierpiało lotnisko w Amsterdamie , gdzie w poniedziałek odwołano 240 rejsów.

Jeszcze wczoraj w całych Niemczech wstrzymano ruch pociągów dalekobieżnych i regionalnych. Utrudnienia w ruchu będą trwały do końca poniedziałku. Większość niemieckich lotnisk wstrzymało lub ograniczyło ruch samolotów. Lufthansa z monachijskiego lotniska zawiesiła do 13 wszystkie loty kontynentalne, a do 14 – międzykontynentalne.

United Airlines skasowały w poniedziałek wszystkie rejsy do Londynu, a American Airlines zawiesiły połączenie z Phoenix.

W każdym razie z portów zachodnioeuropejskich bardzo trudno będzie dzisiaj wylecieć. Wiele rejsów będzie również opóźnionych, więc jeśli podróżujemy z przesiadką, warto sprawdzić, czy na lotnisku tranzytowym będzie na co się przesiąść.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podwyżka cen egipskich wiz będzie, ale od lipca

Doniesienia z Egiptu w sprawie ewentualnej podwyżki cen wiz do tego kraju nie dają ...

Ustawa o imprezach turystycznych – PiS (trochę) posłuchał branży

W piątek Sejm przyjmie ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Dzisiaj odbyło ...

Hongkong zakazuje turystyki i myśli nad prohibicją w barach

Hongkong zdecydował o wprowadzeniu zakazu przyjazdu turystów i ruchu pasażerów tranzytowych. Rozważa także prohibicję ...

Egipt walczy z plastikiem w kurortach

Rząd Egiptu we współpracy z organizacją zajmującą się ochroną środowiska prowadzi szeroko zakrojoną kampanię ...

ABTA zachęca do kariery w turystyce

ABTA, brytyjska organizacja skupiająca agentów turystycznych i touroperatorów, stworzyła platformę internetową dla ludzi zainteresowanych ...

Część pasażerów nie odleciała z gdańskiego lotniska

35 pasażerów nie zdążyło wejść na pokłady samolotów odlatujących z gdańskiego lotniska. Zdaniem portu ...