LOT kończy akcję LOT do Domu

Fot. materiały prasowe

Rząd chce zamknąć akcję LOT do Domu przed świętami. Zdaniem ekspertów tysiące przyjezdnych, głównie z Anglii, zwiększają ryzyko przywleczenia koronawirusa.

W ciągu dwóch tygodni samolotami narodowego przewoźnika sprowadzono do kraju prawie 42 tysiące osób, w tym, jak ujawnił MSZ, prawie 700 obywateli innych państw Unii Europejskiej. Według źródeł „Rzeczpospolitej” program LOT do Domu ma być realizowany tylko do 5 kwietnia. Ostatnie cztery rejsy zaplanowano między innymi z Londynu i z Bergen. – Idea projektu została zrealizowana, a rząd nie chce angażować się w sprowadzanie kolejnych setek czy tysięcy potencjalnie zakażonych, między innymi z takich epicentrów koronawirusa jak Wielka Brytania, w której żyje 900-tysięczna Polonia – twierdzi nasz informator.

Rzecznik LOT-u Michał Czernicki pytany o komentarz w sprawie bliskiego zakończenia operacji, odsyła do Kancelarii Premiera. Ta nie odpowiedziała jednak na nasze pytania.

Specjalne loty uruchomiono w połowie marca, po tym jak Polska z dnia na dzień zamknęła granice i lotniska dla samolotów rejsowych. Zlecenie sprowadzenia do kraju Polaków z całego świata, między innymi z RPA, Tanzanii i wielu państw europejskich, dostał LOT. Najwięcej osób wróciło z Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TEŻ: LOT do Domu – ponad 36 tysięcy pasażerów w 11 dni

Wśród wielu polskich zakażonych są osoby właśnie przybyłe z zagranicy. Nowe zakażenia to po części efekt kontaktów z tymi osobami. Także sam rząd widział wady tego pomysłu – setki ludzi w samolotach to wielkie ryzyko zakażenia tysięcy osób w kilka dni.

W piątek rząd ma przedstawić pełną statystykę chorych na covid-19 w kraju. Tymczasem okazuje się, że zakażonych jest wielu ludzi młodych. – Z 1905 próbek potwierdzających zakażenie prawie jedna czwarta pochodzi od ludzi w wieku mniej niż 30 lat. Z reguły chorują lżej niż osoby starsze, ale ich mobilność to zagrożenie dla rodziców i dziadków – wskazuje Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego. Nowy agresywny wirus zaraził więc około pół tysiąca młodych ludzi. GIS apeluje, by młodzi izolowali się w domu. Ale z przestrzeganiem tego zalecenia jest duży problem.

ZOBACZ TAKŻE: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atrakcyjna nazwa pokoju zwiększy sprzedaż

Banalne nazwy pokojów hotelowych, takie jak podstawowy czy standardowy, mogą zniechęcać klientów – przekonuje ...

Kraków Airport pomieści więcej samolotów

Za 100 milionów złotych netto Lotnisko Kraków Airport zyska 15 nowych miejsc dla samolotów. ...

Senatorowie proponują bony turystyczne dla seniorów

Emeryci i renciści powinni również mieć prawo do bonów turystycznych – uważają senatorowie opozycji. ...

Rainbow: Polskie Strefy motorem napędzającym sprzedaż

Biuro podróży Rainbow podsumowało sprzedaż wyjazdów na sezon letni. Wzrost w porównaniu z tym ...

POT ma nowego wiceprezesa

Arkadiusz Opoń rozpoczął wczoraj pracę na stanowisku wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Arkadiusz Opoń został ...

IGHP: Zachodniopomorskie ma nowego dyrektora

Agnieszka Maszner z Havet Hotel w Dźwirzynie została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa ...