LOT kończy akcję LOT do Domu

Fot. materiały prasowe

Rząd chce zamknąć akcję LOT do Domu przed świętami. Zdaniem ekspertów tysiące przyjezdnych, głównie z Anglii, zwiększają ryzyko przywleczenia koronawirusa.

W ciągu dwóch tygodni samolotami narodowego przewoźnika sprowadzono do kraju prawie 42 tysiące osób, w tym, jak ujawnił MSZ, prawie 700 obywateli innych państw Unii Europejskiej. Według źródeł „Rzeczpospolitej” program LOT do Domu ma być realizowany tylko do 5 kwietnia. Ostatnie cztery rejsy zaplanowano między innymi z Londynu i z Bergen. – Idea projektu została zrealizowana, a rząd nie chce angażować się w sprowadzanie kolejnych setek czy tysięcy potencjalnie zakażonych, między innymi z takich epicentrów koronawirusa jak Wielka Brytania, w której żyje 900-tysięczna Polonia – twierdzi nasz informator.

Rzecznik LOT-u Michał Czernicki pytany o komentarz w sprawie bliskiego zakończenia operacji, odsyła do Kancelarii Premiera. Ta nie odpowiedziała jednak na nasze pytania.

Specjalne loty uruchomiono w połowie marca, po tym jak Polska z dnia na dzień zamknęła granice i lotniska dla samolotów rejsowych. Zlecenie sprowadzenia do kraju Polaków z całego świata, między innymi z RPA, Tanzanii i wielu państw europejskich, dostał LOT. Najwięcej osób wróciło z Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TEŻ: LOT do Domu – ponad 36 tysięcy pasażerów w 11 dni

Wśród wielu polskich zakażonych są osoby właśnie przybyłe z zagranicy. Nowe zakażenia to po części efekt kontaktów z tymi osobami. Także sam rząd widział wady tego pomysłu – setki ludzi w samolotach to wielkie ryzyko zakażenia tysięcy osób w kilka dni.

W piątek rząd ma przedstawić pełną statystykę chorych na covid-19 w kraju. Tymczasem okazuje się, że zakażonych jest wielu ludzi młodych. – Z 1905 próbek potwierdzających zakażenie prawie jedna czwarta pochodzi od ludzi w wieku mniej niż 30 lat. Z reguły chorują lżej niż osoby starsze, ale ich mobilność to zagrożenie dla rodziców i dziadków – wskazuje Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego. Nowy agresywny wirus zaraził więc około pół tysiąca młodych ludzi. GIS apeluje, by młodzi izolowali się w domu. Ale z przestrzeganiem tego zalecenia jest duży problem.

ZOBACZ TAKŻE: Tańszy LOT do Domu. Dzięki unijnym dopłatom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto przetrwa wojnę cenową

Ponad 23 tysięcy pokoi hotelowych powstaje w Polsce. Hotelarze z Warszawy i Gdańska już ...

IGHP: Hotelarze w coraz gorszych nastrojach

Stan rezerwacji na październik nieprzekraczający 40 procent notuje aż 87 procent hoteli, a na ...

Lotniska regionalne urosną po remontach

Lotniskom regionalnym z roku na rok przybywa pasażerów. Większa przepustowość i utrzymanie konkurencyjności wymagają ...

Lecisz do Stanów? Pokaż, co zamieszczasz w sieci

Podróżujący do USA w ramach programu bezwizowego, proszeni są od przy przekraczaniu granicy o ...

PAŻP: 46 milionów złotych na nowe radary

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków ...

Ryanair ogłasza 15 nowych kierunków z Krakowa

W sezonie letnim przyszłego roku Ryanair będzie latał z Krakowa do 56 miejsc, w ...