Hiszpańskie lotniska obniżą opłaty

Fot. www.aena.es

W przyszłym roku w Hiszpanii opłaty lotniskowe pobierane od przewoźników będą mniejsze o 1,44 procent. Liczba pasażerów ma wzrosnąć o 2,7 procent.

Comisión Nacional de los Mercados y de la Competencia (CNMC), hiszpański odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, obniżył opłaty lotniskowe o 1,44 procent. Chodzi o opłaty między innymi za starty i lądowania, postój samolotów czy ochronę, które przerzucane są na pasażerów. Aena, firma zarządzająca portami lotniczymi w Hiszpanii, proponowała mniejszą zniżkę – 1,17 procent. Jak donosi portal Hosteltur, branża lotnicza nie zgodziła się na tę propozycję i poprosiła CNMC o interwencję.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania bliska rekordu turystów, mimo lekkiego spadku

Nowe regulacje wejdą w życie w 2020 roku. Niektóre opłaty w rzeczywistości wzrosną, a o wspomniane 1,44 procent spadnie suma kosztów. I tak za lądowanie trzeba będzie zapłacić o 2,7 procent więcej niż w tym roku, za obsługę meteorologiczną o 5,7 procent więcej, a za parkowanie o 4,7 procent więcej. Z kolei opłaty pobierane od każdego pasażera spadną o 3,3 procent, a opłaty za korzystanie z rękawów o 8,3 procent.

Aena już wcześniej zapowiedziała, że między 2017 a 2021 rokiem obniży opłaty lotniskowe o 11 procent, czyli o 2,2 procent rocznie. Jednocześnie zastrzegła, że wartości te mogą się zmienić, bo trzeba je dopasować do realnych kosztów działalności poniesionych w roku poprzednim. W latach 2017 i 2018 opłaty spadły o 2,22 procent, w 2019 roku pozostały na niezmienionym poziomie, na przyszły rok menedżerowie chcieli wprowadzić zniżkę o niemal połowę mniejszą niż wcześniej zapowiadana.

CNMC szacuje, że w przyszłym roku liczba pasażerów wzrośnie o 2,7 procent, Aena zakłada natomiast, że o 1,3 procent. Urząd podaje, że w 2018 roku przychody zarządców lotnisk z tytułu usług regulowanych wzrosły o prawie 260 milionów euro, ale nie informuje o całkowitej kwocie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przyszli piloci z 15-milionowym wsparciem

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Chełmie pozyskała prawie 15 milionów złotych z Europejskiego ...

Czy linie lotnicze powinny płacić kary za zbyt tanie bilety?

Niemiecka partia CSU chce, aby przewoźnicy lotniczy płacili kary za sprzedaż biletów w zbyt ...

Turyści nie czekają z rezerwacją wyjazdu na narty

Mimo że w wielu ośrodkach narciarskich nie spadł jeszcze pierwszy śnieg, zimowe wakacje na ...

Katalonia ma już plan ogłoszenia niepodległości

Hiszpańskie media ujawniły dokument rządu Katalonii dotyczący mechanizmu ogłoszenia niepodległości przez ten region. Weszłaby ...

PIT: Turystyka młodzieżowa zagrożona szarą strefą

Chociaż turystyka dzieci i młodzieży ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, nikt jej nie ...

Najstarsze biuro podróży na świecie ogłosiło upadek

Nie powiodły się prowadzone cały weekend rozmowy ratunkowe Thomasa Cooka z bankami, inwestorami i ...