Hiszpańskie lotniska obniżą opłaty

Fot. www.aena.es

W przyszłym roku w Hiszpanii opłaty lotniskowe pobierane od przewoźników będą mniejsze o 1,44 procent. Liczba pasażerów ma wzrosnąć o 2,7 procent.

Comisión Nacional de los Mercados y de la Competencia (CNMC), hiszpański odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, obniżył opłaty lotniskowe o 1,44 procent. Chodzi o opłaty między innymi za starty i lądowania, postój samolotów czy ochronę, które przerzucane są na pasażerów. Aena, firma zarządzająca portami lotniczymi w Hiszpanii, proponowała mniejszą zniżkę – 1,17 procent. Jak donosi portal Hosteltur, branża lotnicza nie zgodziła się na tę propozycję i poprosiła CNMC o interwencję.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania bliska rekordu turystów, mimo lekkiego spadku

Nowe regulacje wejdą w życie w 2020 roku. Niektóre opłaty w rzeczywistości wzrosną, a o wspomniane 1,44 procent spadnie suma kosztów. I tak za lądowanie trzeba będzie zapłacić o 2,7 procent więcej niż w tym roku, za obsługę meteorologiczną o 5,7 procent więcej, a za parkowanie o 4,7 procent więcej. Z kolei opłaty pobierane od każdego pasażera spadną o 3,3 procent, a opłaty za korzystanie z rękawów o 8,3 procent.

Aena już wcześniej zapowiedziała, że między 2017 a 2021 rokiem obniży opłaty lotniskowe o 11 procent, czyli o 2,2 procent rocznie. Jednocześnie zastrzegła, że wartości te mogą się zmienić, bo trzeba je dopasować do realnych kosztów działalności poniesionych w roku poprzednim. W latach 2017 i 2018 opłaty spadły o 2,22 procent, w 2019 roku pozostały na niezmienionym poziomie, na przyszły rok menedżerowie chcieli wprowadzić zniżkę o niemal połowę mniejszą niż wcześniej zapowiadana.

CNMC szacuje, że w przyszłym roku liczba pasażerów wzrośnie o 2,7 procent, Aena zakłada natomiast, że o 1,3 procent. Urząd podaje, że w 2018 roku przychody zarządców lotnisk z tytułu usług regulowanych wzrosły o prawie 260 milionów euro, ale nie informuje o całkowitej kwocie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

180 dni i co dalej w turystyce?

Program rządu ratowania polskiej gospodarki zwany szumnie tarczą antykryzysową został przyjęty i zaczyna być ...

Kompas Wakacyjny 2017: Jak Włochy, to Sycylia

Zwycięzcą Kompasu Wakacyjnego 2017 w kategorii „najlepsze hotele na wypoczynek we Włoszech, na Malcie ...

Cook częściej poleci do Bułgarii i Chorwacji

Thomas Cook zwiększy w przyszłe wakacje liczbę lotów z Wielkiej Brytanii do Burgas, Warny, ...

Wizz Air: 28 milionów pasażerów w 2017 roku

W 2017 roku ponad 28 milionów pasażerów podróżowało w samolotach Wizz Aira. To o ...

Lotnisko Chopina musi zwiększyć przepustowość

Lotnisko Chopina musi zwiększać przepustowość, by móc obsługiwać więcej pasażerów – mówi wiceminister infrastruktury ...

Air France-KLM: Więcej dalekich lotów na zimę

Uruchomienie sześciu nowych kierunków międzykontynentalnych w sezonie zimowym zapowiada Air France-KLM. A wiosną Air ...