Kraków Airport: w 2020 roku 15 nowych tras

W 2019 roku lotnisko obsłużył;o ponad 8 milionów pasażerów. Fot. materiały prasowe

Połączenia do Chicago, Nowego Jorku i Paryża to tylko trzy z piętnastu nowych tras, jakie linie lotnicze planują uruchomić z lotniska w Krakowie w tym roku.

3 maja LOT uruchomi połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK, a już 7 maja American Airlines zainicjuje rejsy do Chicago, pięć razy w tygodniu. Air France zamierza od 29 marca latać codziennie do Paryża.

Nowymi krajami w siatce połączeń Kraków Airport będą Albania (połączenia czarterowe) i Czarnogóra (połączenia regularne). Ponadto Wizz Air uruchomi trasy do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą do Podgoricy. W sumie w 2020 r. przewidzianych jest uruchomienie 15 nowych połączeń.

Jednocześnie LOT zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z trzech do pięciu tygodniowo.

CZYTAJ TEŻ: Plan krakowskiego lotniska: 12 milionów pasażerów

Lotnisko planuje też w tym roku inwestycje. Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym rzeczniczka prasowa Natalia Vince, najważniejszym i zarazem najtrudniejszym prowadzonym już projektem jest nowa droga startowa. Ponadto przygotowywane mają być koncepcja i projekt budowlany nowego terminalu cargo oraz koncepcja wstępna rozbudowy terminala pasażerskiego. Ogłoszone zostaną przetargi na budowę biurowca, rozbudowę miejsca postoju samolotów w części zachodniej i na przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Kraków Airport będzie również w tym roku wyposażony w dziesięć biometrycznych bramek ABC wykorzystywanych do automatycznego odprawiania pasażerów wylatujących lub przylatujących do strefy Schengen, posiadających biometryczny paszport. Ich zakup sfinansuje resort spraw wewnętrznych i administracji.

Miniony rok krakowski port zalicza do bardzo udanych. Przez lotnisko przewinęło się 8 410 817 pasażerów, którzy korzystali ze 150 połączeń rozkładowych, w tym 40 nowych. Z lotniska operowało 24 przewoźników, którzy latali do 114 portów lotniczych w 32 krajach.

Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze cele podróży pasażerów lecących z i do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, to najczęściej korzystali oni z lotów do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch i Norwegii. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się z kolei: Portugalia, Turcja, Hiszpania, Cypr i Malta. A najbardziej popularnymi letnimi miejscami Gran Canaria, Majorka, Teneryfa i Alicante.

– Ośmiomilionowy pasażer podróżujący do Krakowa LOT-em, ogłoszenie założenia bazy przez Wizz Aira i uruchomienie czterdziestu nowych kierunków to efekt wytężonej pracy całego zespołu lotniska – mówi cytowany w komunikacie prezes Kraków Airport Radosław Włoszek. – Skoncentrowanie się na zapewnieniu bezpieczeństwa, poprawie jakości usług i tworzeniu siatki połączeń oraz realizacja planów inwestycyjnych to istota rozwoju lotniska i jego funkcjonowania w systemie gospodarczym Małopolski i Krakowa.

– Kraków Airport znalazło się wśród pięciu europejskich portów lotniczych, które w 2019 r. zostały akredytowane w obszarze customer experience przez Airport Council International. Tym bardziej cieszy nas, że we wrześniu będziemy współorganizować konferencję Customer Experience Global Summit, a Kraków stanie się miejscem dyskusji o branży lotniczej – dodaje Włoszek.

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow rozszerza sprzedaż zimowej egzotyki

Ruszyła sprzedaż wyjazdów egzotycznych Rainbowa na sezon zimowy 2019/2020, realizowanych lotniczymi liniami rejsowymi. Touroperator ...

„Wspólny bilet” uzgodniony już w 80 procentach

Pilotowany przez PKP Intercity projekt „Wspólny bilet” integruje przewoźników kolejowych z grupy PKP oraz ...

Będą bilety wstępu do Nowej Zelandii

35 dolarów nowozelandzkich (20,5 euro) trzeba będzie zapłacić od października za wjazd do Nowej ...

Airbnb zadebiutuje na giełdzie

Airbnb, serwis ułatwiający wynajmowanie turystom mieszkań i domów przez internet, ogłosił, że planuje wejść ...

Nowy Jork pogada z turystami przez Messengera

NYC & Company, firma zarządzająca promocją Nowego Jorku jako kierunku turystycznego, będzie informować odwiedzających ...

Od jutra strajk na berlińskich lotniskach

Związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny berlińskich portów lotniczych Tegel i Schoenefeld – łącznie ...