O 74,5 procent spadła liczba pasażerów, którzy przylecieli na greckie lotniska regionalne w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku – wynika z analizy firmy Fraport zarządzającej 14 portami w tym kraju.
Od stycznia do sierpnia na 14 lotnisk regionalnych zarządzanych przez Fraport Greece przyleciało 5,5 miliona pasażerów, o 74,5 procent mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku – podaje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.
Z danych Fraportu Greece wynika, że na Skiatos spadek wyniósł 84 procent, w Aktionie 80,3 procent, na Kefalinii 80,1 procent, Rodos 79,2 procent, w Kawali 78,9 procent, Chanii 78,6 procent, na Kos 78,5 procent, Zakintos 77,5 procent, Santorynie 77,2 procent, Korfu 76,9 procent, Mikonos 75,4 procent, Samos 70,9 procent, w Salonikach 63,2 procent i Mitylenie na Lesbos 55,8 procent.
CZYTAJ TEŻ: Grecja liczy straty z turystyki
Tylko w sierpniu lotniska te obsłużyły łącznie 2,4 miliona pasażerów – rok wcześniej było to 5,4 miliona (minus 55,5 procent). Najważniejszymi rynkami w ósmym miesiącu roku były Wielka Brytania (315,8 tysiąca pasażerów), Niemcy (205,9 tysiąca), Polska (81,8 tysiąca), Włochy (70,5 tysiąca) i Holandia (52,3 tysiąca). Na trzech lotniskach znaczącą większość stanowili pasażerowie z Wysp Brytyjskich – mowa o Zakintos (50 procent przylotów), Santorynie (29 procent) i Mikonos (24 procent).
Przedstawiciele greckiej branży turystycznej, których GTP nie wymienia z nazwiska, twierdzą, że decyzja Wielkiej Brytanii i Holandii o wprowadzeniu kwarantanny dla osób powracających z tych wysp, będzie dużym ciosem dla tamtejszego rynku turystycznego.
ZOBACZ TAKŻE: ECTAA: Grecja najlepsza na urlop w drugiej połowie roku
Spadek liczby pasażerów zanotowało też lotnisko w Atenach – w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku wyniósł on 65,3 procent, w samym sierpniu 60,4 procent. Z danych Greckiego Urzędu Statystycznego wynika ponadto, że wskaźnik przychodów w transporcie lotniczym w drugim kwartale roku obniżył się o 84,8 procent rok do roku. Dla porównania w 2019 roku wzrósł o 16,5 procent w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.