Katowice Airport – we wrześniu 65 procent na minusie

Fot. Piotr Lubas / Katowice Airport

W dziewiątym miesiącu katowickie lotnisko obsłużyło 197,7 tysiąca pasażerów, o 371,8 tysiąca, czyli ponad 65 procent mniej niż rok wcześniej.

We wrześniu liczba pasażerów lotniska w Pyrzowicach spadła w porównaniu z ubiegłorocznym wrześniem o 371,8 tysiąca, czyli 65,3 procent, do 197,7 tysiąca – podaje w komunikacie zarządca portu, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze.

Z połączeń regularnych skorzystało 102,2 tysiąca podróżnych, o 134 tysiące mniej niż we wrześniu 2019 roku (spadek o 56,7 procent). Z kolei samoloty czarterowe przewiozły z i do Pyrzowic 94,9 tysiąca pasażerów, o 237,4 tysiąca mniej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku (spadek o 71,4 procent). Odbyło się 2,9 tysiąca startów i lądowań, o 1,7 tysiąca mniej niż rok wcześniej (spadek o 36,9 procent).

CZYTAJ TEŻ: Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

W trzecim kwartale, czyli od lipca do września, Katowice Airport obsłużyły 622,9 tysiąca podróżnych, o 1,3 miliona mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku (minus 67 procent). Połączenia regularne wybrało 369,7 tysiąca podróżnych, o 424,4 tysiąca mniej niż w zeszłorocznym trzecim kwartale (minus 53,4 procent). Czarterami podróżowało 251,9 tysiąca pasażerów, o 838 tysięcy mniej niż rok temu (minus 76,9 procent). Liczba startów i lądowań spadła z o 6,1 tysiąca (42,2 procent), do 8,3 tysiąca.

Z kolei od stycznia do końca września z pyrzowickiego lotniska odprawiło się 1,3 miliona pasażerów, o 2,6 miliona mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku (spadek o 67,2 procent).

– Wrzesień był kolejnym trudnym miesiącem dla światowej branży lotniczej. Istotnym i zauważalnym problemem nieustannie pozostają zarówno nowe, jak i już obowiązujące restrykcje związane z możliwością wykonywania połączeń lotniczych – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, cytowany w komunikacie. – Wynikająca z takiego stanu rzeczy niepewność jest największą przeszkodą w rozpoczęciu procesu odbudowy rynku pasażerskich przewozów powietrznych – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice Airport – padł rekord w przewozach czarterowych

W 2019 roku z połączeń katowickiego lotniska skorzystało rekordowe 4,8 miliona podróżnych. Przed pandemią GTL prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów, obecnie firma spodziewa się, że w tym roku liczba pasażerów będzie mniejsza o około 70 procent od ubiegłorocznej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdańskie lotnisko piąte na świecie

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zajął piąte miejsce w tegorocznym rankingu AirHelp ...

10 najbardziej instagramowych hoteli świata według CARTER®

Pomimo stresów i niepewności związanych z COVID-19 chęć podróży w nas staje się coraz ...

TUI szykuje się do przejęcia klientów Thomasa Cooka

Brytyjski TUI powiększy flotę samolotów na zimę, żeby sprostać popytowi, jaki pojawi się na ...

LOT nie poleci do Chin do końca lutego

W związku z rozprzestrzenianiem się w Chinach koronawirusa LOT wydłużył do 29 lutego zawieszenie ...

Kair: Londyn niesłusznie blokuje loty do Egiptu

Utrzymanie przez Wielką Brytanię zakazu lotów do egipskich ośrodków wypoczynkowych, mimo znaczącej poprawy bezpieczeństwa ...

Możliwe zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Organizatorzy turystyki zostaną dodatkowo zwolnieni ze składek ZUS i dostaną prawo do dodatkowego postojowego ...