Strajk w fińskich portach. Pasażerowie nie wypłyną

Fot. Adobe Stock

W poniedziałek szereg związków zawodowych z Półwyspu Skandynawskiego przyłączy się do strajkujących pocztowców z Finlandii. Z portów Finlandii, Szwecji, Estonii nie wypłyną promy pasażerskie.

Związek Marynarzy Finlandii zapowiedział, że jeżeli nie będzie porozumienia w sporze między pracownikami poczty a pracodawcą w poniedziałek promy pasażerskie nie wypłyną – informuje fiński portal Yle. Pracownicy państwowej poczty Finlandii strajkują od 11 listopada. Konflikt wywołały plany kierownictwa objęcia części pracowników nowym układem zbiorowym. Wiązałoby się to z obniżeniem ich zarobków o co najmniej 10 procent.

Oznacza to, że w różnych portach Skandynawii może pozostać pięć promów linii Viking Line: Amorella i Grace znajdujących się w estońskim Turku i Sztokholmie, Mariella i Gabriella, kursujących między Helsinkami a Sztokholmem i Rosella w porcie Maarianhamina na Wyspach Alandzkich.

Skutki strajku odczują też pasażerowie estońskich promów Baltic Princess i Silja Serenade lini Tallink Silija, pływających między Tallinem a Helsinkami. W stolicy Finlandii pozostanie też prom MS Finlandia firmy Eckero Line.

W ocenie Viking Line strajk wpłynie na plany tysięcy pasażerów i spowoduje duże straty w firmach promowych. Ponieważ większość promów Viking Line pływa pod banderą fińską, to właśnie ta firma poniesie największe szkody.

– Wciąż liczymy na kompromis. Jeżeli w niedzielę okaże się, że strajk jednak będzie, to poprzez media i e-maile powiadomimy pasażerów. Będą mogli wybrać inny dzień podróży albo zwrócimy im pieniądze – zapewnił rzecznik Viking Line.

Aby strajk nie sparaliżował pracy fińskiej poczty, kierownictwo zatrudniło dodatkowych pracowników na czas określony. To z kolei wywołało niezadowolenie minister ds. samorządów i zarządzania. Sipa Paatero zażądała, by poczta zrezygnowała z nowych pracowników. Według minister państwowe przedsiębiorstwa nie mogą, niezależnie od sytuacji, korzystać z łamistrajków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Portugalia chwali się najwyższą falą

Przez 15 dni Portugalia pokazywać będzie na Times Square w Nowym Jorku najwyższą falę ...

Wenecja – woda się cofnęła, turyści nie

Można już zwiedzać miasto, wejść do Bazyliki św. Marka. Życie toczy się u nas ...

W biurach podróży: koniec wakacji bliżej, ceny niżej

Malta – 122,2 procent wzrostu, Egipt – 115,5 procent, Tunezja – 114,7 procent, Albania ...

Zbliża się piąty Meetings Week Poland

Warsztaty z promocji w mediach społecznościowych i strategii sprzedaży, spotkania z przedstawicielami władzy, liczne ...

Zatopione wraki, sztuczne rafy – Kreta ma plan dla nurków

U wybrzeży Krety powstanie pierwszy park nurkowy z wrakami statków i sztuczną rafą koralową. ...

Żartował o bombie. Zapłacił karę, nie poleciał

Podróżny, który na lotnisku Chopina zażartował, że może mieć bombę w bagażu, dostał mandaty ...