Strajk w fińskich portach. Pasażerowie nie wypłyną

Fot. Adobe Stock

W poniedziałek szereg związków zawodowych z Półwyspu Skandynawskiego przyłączy się do strajkujących pocztowców z Finlandii. Z portów Finlandii, Szwecji, Estonii nie wypłyną promy pasażerskie.

Związek Marynarzy Finlandii zapowiedział, że jeżeli nie będzie porozumienia w sporze między pracownikami poczty a pracodawcą w poniedziałek promy pasażerskie nie wypłyną – informuje fiński portal Yle. Pracownicy państwowej poczty Finlandii strajkują od 11 listopada. Konflikt wywołały plany kierownictwa objęcia części pracowników nowym układem zbiorowym. Wiązałoby się to z obniżeniem ich zarobków o co najmniej 10 procent.

Oznacza to, że w różnych portach Skandynawii może pozostać pięć promów linii Viking Line: Amorella i Grace znajdujących się w estońskim Turku i Sztokholmie, Mariella i Gabriella, kursujących między Helsinkami a Sztokholmem i Rosella w porcie Maarianhamina na Wyspach Alandzkich.

Skutki strajku odczują też pasażerowie estońskich promów Baltic Princess i Silja Serenade lini Tallink Silija, pływających między Tallinem a Helsinkami. W stolicy Finlandii pozostanie też prom MS Finlandia firmy Eckero Line.

W ocenie Viking Line strajk wpłynie na plany tysięcy pasażerów i spowoduje duże straty w firmach promowych. Ponieważ większość promów Viking Line pływa pod banderą fińską, to właśnie ta firma poniesie największe szkody.

– Wciąż liczymy na kompromis. Jeżeli w niedzielę okaże się, że strajk jednak będzie, to poprzez media i e-maile powiadomimy pasażerów. Będą mogli wybrać inny dzień podróży albo zwrócimy im pieniądze – zapewnił rzecznik Viking Line.

Aby strajk nie sparaliżował pracy fińskiej poczty, kierownictwo zatrudniło dodatkowych pracowników na czas określony. To z kolei wywołało niezadowolenie minister ds. samorządów i zarządzania. Sipa Paatero zażądała, by poczta zrezygnowała z nowych pracowników. Według minister państwowe przedsiębiorstwa nie mogą, niezależnie od sytuacji, korzystać z łamistrajków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cztery tysiące złotych na wakacje z dziećmi

Polacy oszczędzają na urlop co najmniej przez pół roku. Problemy finansowe są głównym powodem ...

Chcesz odpocząć na Malediwach – kup sobie wyspę

Obawa przed turystyką masową to powód, dla którego 50 turystów z Francji i Szwajcarii ...

Niemieckie lotniska szykują się na szturm turystów

Nawet na trzy godziny przed odlotem powinni przychodzić na niektóre niemieckie lotniska turyści lecący ...

Kolej linowa na Kasprowy Wierch już naoliwiona

Dzisiaj, po kilkudniowej przerwie związanej z sezonowym przeglądem technicznym, Polskie Koleje Linowe uruchomiły kolejkę ...

Poznań zyska połączenie z Rejkiawikiem

Wizz Air zapowiedział uruchomienie połączenia z Poznania do Rejkiawiku, stolicy Islandii. Loty rozpoczną się ...

Lotnisko w Krakowie kończy sezon ze wzrostem 13,8 procent

W grudniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 559 tysięcy pasażerów, o 17 procent więcej ...