TT-Line buduje Zielony Statek

Fot. TT-Line / Facebook

Niemiecki operator promowy TT-Line zapewnia, że jego nowy prom, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie najbardziej przyjaznym środowisku statkiem pasażersko-samochodowym na Bałtyku.

W chińskiej stoczni CSC Jinling Shipyard w Nankinie ruszyła budowa ekologicznego promu Green Ship (Zielony Statek) – informuje w komunikacie jego właściciel, operujący na Bałtyku niemiecki armator TT-Line.

Napędzać go będzie najczystsze obecnie paliwo okrętowe – skroplony gaz ziemny (LNG). Dzięki jego zastosowaniu silniki Green Ship będą emitowały o 93 procent mniej cząsteczek stałych, o 98 procent mniej tlenków siarki, o 82 procent mniej tlenku azotu i o 22 procent mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze statkami zasilanymi konwencjonalnym paliwem.

CZYTAJ TEŻ: KLM będzie częściej latał na biopaliwie

Green Ship wyposażony zostanie w energooszczędne systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, które na przykład do obniżania temperatury powietrza wykorzystują chłód wody morskiej. Gdy pasażera nie będzie w kabinie, światło samo zgaśnie, a ogrzewanie przełączy się na tryb oszczędnościowy. Na statku będzie wyłącznie oświetlenie LED, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną o 80 procent i zapewnia dziesięciokrotnie dłuższą żywotność źródeł światła. Znajdzie się na nim także stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Green Ship ma być oddany do użytku w 2021 roku, nie wiadomo jeszcze, jaką trasę będzie obsługiwał.

TT-Line działa od 1962 roku, aktualnie zarządza flotą sześciu promów kursujących między Travemünde i Rostockiem w Niemczech, Trelleborgiem w Szwecji, Świnoujściem w Polsce i Kłajpedą na Litwie.

Armator zapewnia o proekologicznym podejściu do swojej działalności. Wśród rozwiązań, które stosuje, wymienia między innymi „zoptymalizowaną linię kadłuba ze specjalnie zaprojektowanym dziobem zapewniającym niskie zużycie paliwa”, „dodatkowe uszczelnienia chroniące przed wyciekiem oleju”, „redukcję wykorzystania tworzyw sztucznych do absolutnego minimum” i „używanie przyjaznych środowisku środków czyszczących”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Norwegian nie rozmawia jeszcze z IAG

Zainteresowanie grupy IAG złożeniem oferty na Norwegiana pochlebia taniemu przewoźnikowi norweskiemu, ale nie zdecydował ...

Atlas Tours – wielka gala na 20-lecie firmy

Zaczynali w 1997 roku, organizując wyprawy do Grecji. Dziś rocznie obsługują około 10 tysięcy ...

Wietnam – trzy zarażenia, wielka ewakuacja turystów

Władze Wietnamu nakazały ewakuowanie 80 tysięcy ludzi, głównie turystów, z miasta Danang po tym, ...

Rząd nie zakaże lotów do Chorwacji i Francji?

Z projektu rozporządzenia dotyczącego zakazu lotów, które zacznie obowiązywać 2 września, wykreślone zostały Chorwacja ...

TUI chce być specjalistą od egzotyki

Prawie co czwarta rezerwacja w niemieckim TUI dotyczy podróży do dalekich krajów. Na nadchodzące ...

Upadek Thomasa Cooka nie zaszkodził Egiptowi

14 milionów euro straciła egipska branża turystyczna przez upadek Thomasa Cooka – twierdzi prezes ...