TT-Line buduje Zielony Statek

Fot. TT-Line / Facebook

Niemiecki operator promowy TT-Line zapewnia, że jego nowy prom, którego budowa właśnie się rozpoczęła, będzie najbardziej przyjaznym środowisku statkiem pasażersko-samochodowym na Bałtyku.

W chińskiej stoczni CSC Jinling Shipyard w Nankinie ruszyła budowa ekologicznego promu Green Ship (Zielony Statek) – informuje w komunikacie jego właściciel, operujący na Bałtyku niemiecki armator TT-Line.

Napędzać go będzie najczystsze obecnie paliwo okrętowe – skroplony gaz ziemny (LNG). Dzięki jego zastosowaniu silniki Green Ship będą emitowały o 93 procent mniej cząsteczek stałych, o 98 procent mniej tlenków siarki, o 82 procent mniej tlenku azotu i o 22 procent mniej dwutlenku węgla w porównaniu ze statkami zasilanymi konwencjonalnym paliwem.

CZYTAJ TEŻ: KLM będzie częściej latał na biopaliwie

Green Ship wyposażony zostanie w energooszczędne systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, które na przykład do obniżania temperatury powietrza wykorzystują chłód wody morskiej. Gdy pasażera nie będzie w kabinie, światło samo zgaśnie, a ogrzewanie przełączy się na tryb oszczędnościowy. Na statku będzie wyłącznie oświetlenie LED, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną o 80 procent i zapewnia dziesięciokrotnie dłuższą żywotność źródeł światła. Znajdzie się na nim także stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Green Ship ma być oddany do użytku w 2021 roku, nie wiadomo jeszcze, jaką trasę będzie obsługiwał.

TT-Line działa od 1962 roku, aktualnie zarządza flotą sześciu promów kursujących między Travemünde i Rostockiem w Niemczech, Trelleborgiem w Szwecji, Świnoujściem w Polsce i Kłajpedą na Litwie.

Armator zapewnia o proekologicznym podejściu do swojej działalności. Wśród rozwiązań, które stosuje, wymienia między innymi „zoptymalizowaną linię kadłuba ze specjalnie zaprojektowanym dziobem zapewniającym niskie zużycie paliwa”, „dodatkowe uszczelnienia chroniące przed wyciekiem oleju”, „redukcję wykorzystania tworzyw sztucznych do absolutnego minimum” i „używanie przyjaznych środowisku środków czyszczących”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski Air Club w holenderskich rękach

Holenderska firma specjalizująca się w organizowaniu podróży służbowych, BCD Travel, kupiła polskiego agenta i ...

TOO: Premierze, sprostuj Szumowskiego!

Minister Szumowski jednym zdaniem zaprzepaścił miesięczny trud rządu i branży turystycznej utrzymania pozytywnych relacji ...

Niemiecki Lidl nie będzie już organizował wycieczek

JT Touristik i Lidl Holidays to dwa biura podróży należące do niemieckiej sieci supermarketów ...

Zawir(us)owanaTurystyka. Dolny Śląsk: To miał być rok rowerów

Zwolnili obroty, ale nie zwalniają pracowników. Na razie, żeby pomóc członkom przetrwać kryzys koordynują ...

Malta najlepsza dla turystów z grupy LGBT

Malta zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu najlepszych kierunków dla turystów ze środowiska mniejszości ...