Bruksela mówi, jak przygotować restart rejsów

Fot. AFP

Unia Europejska przygotowała wytyczne dla armatorów statków wycieczkowych do wznowienia rejsów. Zaleca między innymi, żeby lekarz potwierdził, czy seniorzy mogą uczestniczyć w wycieczce.

50-stronicowy dokument opracowała agencja EU Healthy Gateways, na którą fundusze dała Unia Europejska – donosi niemiecki portal branży turystycznej Reisevor9. Zgodnie z zawartymi w nim zaleceniami osoby w wieku powyżej 65 lat, które cierpią na choroby przewlekłe, powinny zostać zatrzymane i przed rozpoczęciem podróży zbadane przez lekarza, który sprawdzi, czy ich stan zdrowia pozwala na uczestnictwo w rejsie. Dodatkowo na pokładzie statku usługi i atrakcje powinny być zorganizowane z uwzględnieniem wieku uczestników. Chodzi o to, by oddzielić osoby starsze i członków załogi od młodszych klientów.

CZYTAJ TEŻ: Część statków wycieczkowych wypłynie w morze w wakacje

Wytyczne dotyczą zarówno statków, jak i portów. Jedne i drugie muszą zadbać o utrzymanie dystansu społecznego. Armatorzy powinni ograniczyć liczbę klientów na pokładzie, a powrót do działalności operacyjnej rozpocząć od krótszych rejsów, trwających od trzech do siedmiu dni, w czasie których przystanków w portach będzie mniej.

Organizatorzy rejsów muszą też wydzielić kabiny, w których zakwaterowane zostaną osoby zarażone koronawirusem, gdyby doszło do tego w czasie rejsu. Miejsca na izolację musi być tyle, by mogło z niego korzystać jednocześnie co najmniej 5 procent pasażerów i 5 procent załogi, o ile program wycieczki nie zakłada, że w ciągu każdych 24 godzin statek zawija do portu. Jeśli przystanki są częste, wystarczy, by na izolatorium przeznaczyć 1 procent dostępnych kabin.

Turyści powinni unikać korzystania z wind, a w kasynach, restauracjach i innych wspólnych częściach utrzymywać dystans społeczny i nosić maseczki. Trzeba również ograniczyć liczbę osób przebywających jednocześnie w basenach, tak, aby na każdą osobę przypadały co najmniej 4 metry kwadratowe. Restauracje powinny wydawać posiłki w systemie zmianowym, a przy jednym stoliku mogą siedzieć tylko osoby współdzielące kabinę lub mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

ZOBACZ TAKŻE: Armatorzy rysują scenariusze przywrócenia rejsów

Organizatorzy muszą też porozumieć się z portami i władzami miast, do których przybijają. Zamieszanie wokół rejsów wycieczkowych, które pojawiło się na początku pandemii, wynikało między innymi z tego, że władze wielu krajów nagle zabroniły statkom zawijać do portów, a pasażerom schodzić z pokładów. Nie było też wytycznych dotyczących postępowania z osobami zakażonymi koronawirusem. W przyszłości kwestie te powinny być rozstrzygnięte na etapie planowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja: Prokurator za wyrzucenie klientów Cooka z hotelu

Turecki resort turystyki podał, że hotelarze, którzy zażądają pieniędzy od klientów brytyjskiego Cooka lub ...

LOT „dumny z niepodległości” jutro w Warszawie

Dwa samoloty zamówione przez LOT w fabryce Boeinga w Everett pod Seattle w Stanach ...

Bieszczady potrzebują turystów

„Jadę w Bieszczady” to hasło akcji zainicjowanej przez Fundację Bieg Rzeźnika, którą firmują bieszczadzcy ...

Betlej: Po zmianie czasu, ludzie pomyślą o wakacjach

W najbliższym czasie, co prawda krótkim, ale zawsze, można spodziewać się większej liczby rezerwacji ...

W biurach podróży sprzedaż trwała do końca roku

W ostatnich dniach roku 2017 w biurach podróży trwała sprzedaż wyjazdów tak intensywna, że ...

Pierwszy polski Motel One już przyjmuje gości

Niemiecka grupa hotelowa Motel One otworzyła swój pierwszy obiekt w Polsce – Motel One ...