Hiszpania przywraca rejsy wycieczkowe

Fot. materiały promocyjne

Od 7 czerwca statki wycieczkowe będą mogły znów zawijać do hiszpańskich portów. Dla branży turystycznej to świetna wiadomość, bo kraj jest bardzo ważnym kierunkiem w ofercie armatorów, a na statkach pracuje około 50 tysięcy ludzi.

Działalność statków wycieczkowych była w Hiszpanii zawieszona od 23 marca zeszłego roku. Zdjęcie zakazu było możliwe dzięki poprawie sytuacji pandemicznej w Europie – wyjaśniają władze. To właśnie stamtąd pochodzi najwięcej pasażerów odwiedzających Hiszpanię na pokładach statków. Znaczenie miał tu również postęp w szczepieniach – relacjonuje hiszpański portal branży turystycznej Hosteltur.

Na statek, który ma zawijać do hiszpańskiego portu, będzie można zabrać tylko 75 procent pasażerów w stosunku do liczby miejsc.

CZYTAJ TEŻ: USA dają zielone światło rejsom wycieczkowym

Przepisy nakazują też, żeby organizatorzy rejsów wydzielili pomieszczenia, w których będzie można izolować pasażerów chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem, gdyby w czasie rejsu pojawiła się taka konieczność. Muszą mieć oni również opracowane procedury na wypadek pojawienia się na statku infekcji.

Branża z zadowoleniem przyjęła odmrożenie. Prezes europejskiego oddziału stowarzyszenia armatorów CLIA Ukko Metsola podkreśla, że Hiszpania jest bardzo ważnym krajem dla tego segmentu. Jak mówi, branża bardzo ciężko pracowała nad stworzeniem protokołów bezpieczeństwa, które są nawet bardziej restrykcyjne od stosowanych w transporcie czy innych segmentach turystyki.

Z kolei Alfredo Serrano, dyrektor CLIA Spain, mówi, że wiadomość to wielka ulga dla ponad 50 tysięcy rodzin w Hiszpanii, które zależą finansowo od rejsów wycieczkowych.

Statki pływają także w innych krajach Europy – przyjmują je już porty we Włoszech, Grecji, na Cyprze, Malcie, w Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii. Ostatnio zgodę na rejsy rozpoczynające się w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy dostał armator Celebrity Cruises.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

IGHP: W hotelach wciąż pustki, choć ceny poszły w dół

Długi weekend czerwcowy nie przyniósł oczekiwanego odbicia, tylko 11 procent hoteli zanotowało frekwencję powyżej ...

Brytyjski TUI docenia agentów

Stacjonarne agencje turystyczne to wartościowy i stabilny kanał sprzedaży – uważa szef brytyjskiego TUI. ...

Lotniska Orlando i Fort Lauderdale czekają na Irmę

Porty lotnicze Orlando i Fort Lauderdale będą zamknięte od soboty wieczorem – poinformowała telewizja ...

Modlin: U nas zrobisz test na covid-19 przed wylotem

W najbliższy piątek, 19 marca, na lotnisku w Modlinie rusza całodobowy punkt diagnostyczny, w ...

One Voice: O sprawiedliwsze relacje agenta z touroperatorem

Opłata serwisowa za zawarcie umowy z klientem, większa specjalizacja agentów i skupienie się na ...

AccorHotels zdradza zachcianki gwiazd

Pod jakimi pseudonimami meldują się w hotelach gwiazdy? Kto potrzebuje specjalnego pokoju do zabiegów ...