Dubaj uczy turystów, jak zachować się w mieście

Materiały promocyjne

Próbujcie lokalnego jedzenia, szukajcie nietypowych miejsc zakwaterowania i nie strońcie od miejscowych przewoźników – zachęca turystów Dubaj w krótkim przewodniku po tym mieście

Dubaj zapewnia, że ma ofertę dla każdego – i dla podróżnych poszukujących wrażeń, i dla tych, którzy szukają najlepszych zakupowych okazji. Sedno jego atrakcyjności leży bowiem w różnorodności, niezliczonych obliczach, inspiracjach i wewnętrznej integracji. Dzięki nowej generacji Dubajczyków – osób o innych niż arabskie korzeniach – miasto zyskało zupełnie nowy charakter.

Dla ludzi, którzy chcą poznać Dubaj głębiej i decydują się na zejście z utartych, turystycznych ścieżek, miasto ma krótki przewodnik po aktywnościach, które są niezbędne do pełnego zrozumienia charakteru tej metropolii.

Próbuj lokalnego jedzenia

Dubaj to miasto oferujące wszystkie kuchnie świata. Są tu liczne restauracje odznaczone gwiazdkami Michelin i miejsca prowadzone przez najlepszych światowych kucharzy, m.in. Gordona Ramsay’a (Bread Street Kitchen), Vikasa Khanna (Junoon), Yannicka Alleno (Stay by Yannick Alléno) czy Nobu Matsuhisa (Nobu).

Jednakże, jeśli chce się spróbować codziennego jedzenia dubajczyków, warto wybrać się do kuchni młodych mistrzów, którzy tworzą dania będące zaskakującym połączeniem tradycyjnych smaków Emiratów i globalnych inspiracji. Otworzyli oni nowy rozdział historii smaku i potraw. Takich wyjątkowych, tradycyjnych i nowoczesnych zarazem dań, można spróbować między innymi w Al Fanar, Klayya Bakery and Sweets, Bait 1971 czy Milas. W menu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na harees, thareed, ouzi czy karak chai.

Autorzy przewodnika proponują także skorzystanie z usług lokalnej firmy Frying Pan Adventures, która oferuje wycieczki szlakiem kulinarnych specjałów Bliskiego Wschodu – Emiratów, Palestyny, Libanu i Iranu. Główną atrakcją jest czterogodzinny spacer po miejscach, gdzie można spróbować szafranu, posmakować baklawy i innych arabskich słodyczy, a także przekonać się, jak smakuje melasa z granatu i miejscowe orzechy.

Dla turystów pragnących poznać kuchnię Emiratów jeszcze bliżej, organizowane są specjalne kulinarne warsztaty, na których lokalni mistrzowie kuchni zdradzają sekrety bliskowschodnich dań.

Podziwiaj i twórz sztukę

Aleja Alserkal jest na mapie Dubaju obowiązkowym punktem dla turystów. Tu znaleźć można prace współczesnych artystów i targi dzieł sztuki organizowane dla kolekcjonerów. Jest to miejsce, gdzie można zapoznać się z wszelkimi formami artystycznej działalności.

Dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń dostępne są warsztaty samodzielnego malowania. W ramach pakietu otrzymuje się pędzel, kanwę, farby i inne niezbędne akcesoria, pozwalające stworzyć własne dzieło, które może być niezapomnianą pamiątką z Dubaju. Osoby z zacięciem aktorskim miasto zachęca do odwiedzenia Courtyard Playhouse, gdzie można spróbować swoich umiejętności w sztuce stand-up’u.

Korzystaj z lokalnego transportu

Aby poznać rytm miasta i przekonać się o jego prawdziwej naturze warto skorzystać z transportu miejskiego. Z jednej strony są to najnowocześniejsze systemy metra, taksówek i autobusów, z drugiej – tradycyjne środki transportu, łodzie typu abra pływające po Zatoce Dubajskiej, kolejka wąskotorowa i staromodna linia tramwajowa przecinająca centrum. Ciekawą propozycją jest także Art Bus czy przejażdżka na wielbłądzie przez pustynię.

Miasto można poznać także z lotu ptaka – dostępne są w nim bowiem loty balonem i skoki spadochronowe. Tym, którzy nie lubią skoków adrenaliny, polecana jest wycieczka na taras widokowy najwyższego budynku świata.

W trakcie budowy jest też superszybka kolejka, która w ciągu 12 minut pokona 99 kilometrów dzielące Dubaj i Abu Zabi, stolicę Emiratów.

Moda – splot tradycji i nowoczesności

Jak przypominają dubajczycy, Arabowie wnoszą do współczesnego nurtu mody swoje unikalne poczucie stylu. Zaprojektowane w Dubaju długie suknie kobiece – abaje – cieszą się popularnością sobie zarówno w państwach arabskich, jak i w europejskich stolicach mody. Dubaj i jego młodzi projektanci – Ayten Al-Khayat (Raw by Ayten), Yasmin Al Mulla (YNM), Banna (House of Nomad), Huda Al Nuaimi (Huda Al Nuaimi) i Ahmad Al Sayed – oferują artystyczne połączenie bogactwa arabskich tkanin i wzorów z nowoczesnością i kosmopolityczną tożsamością.

Zakwaterowanie – wybieraj niestandardowe rozwiązania

Dubaj oferuje ogromną różnorodność miejsc noclegowych. Szukając zakwaterowania, można wybierać m.in. podwodne apartamenty czy pokoje urządzone na wzór Wersalu. Miasto szczyci się tym, że oferuje najbardziej ekstrawaganckie zakwaterowanie na świecie.

Autorzy przewodnika po tej metropolii zachęcają szczególnie do skorzystania z usług hotelu XVA Art, który urządzono zgodnie z tradycyjną sztuką Dubaju. Hotel zlokalizowany jest w najstarszej części miasta, dzięki czemu jest doskonałą bazą wypadową dla wycieczek.

Z drugiej strony, dla tych, którzy preferują ciągłe zmiany i nie lubią budzić się codziennie w tym samym miejscu, polecany jest RV rentals through Airbnb. Firma zapewnia przygodę w drodze. Po wynajęciu kampera można zwiedzić zarówno Dubaj i jego okolice, jak i całe Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Materiał partnera, Dubai Tourism.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poradnik Itaki o koronawirusie za darmo

Biuro podróży Itaka bezpłatnie, w formie e-booka, udostępnia przygotowany we współpracy z wydawnictwem Pascal ...

LOT ma pełne samoloty i kasę

LOT w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarobił ponad 150 milionów złotych na przewozie ...

Rząd rozpatrzy projekt ustawy turystycznej

W poniedziałek rząd zajmie się projektem ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. ...

Pociągi punktualne (prawie) jak w zegarku

Punktualność kolejowych przewozów pasażerskich wzrosła w pierwszym kwartale do 92,1 procent z 89,4, zanotowanych ...

Samorząd hotelarzy coraz mocniejszy

Prawie 50 nowych członków dołączyło od początku roku do Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Teraz ...

Rośnie liczba poszkodowanych przez upadek Rejsclubu

Już na 800 tysięcy złotych opiewają roszczenia klientów poszkodowanych przez niewypłacalność biura podróży Rejsclub.pl ...