Luwr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

AFP

Muzeum o nazwie Luwr zostanie dziś otwarte w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Emiraty zapłaciły ponad 400 milionów euro za prawo do wykorzystania nazwy najbardziej znanego francuskiego muzeum

Luwr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezentuje kolekcje sztuki wypożyczonej z 13 francuskich muzeów a z także placówek w Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Egipcie.

Muzeum o powierzchni ponad 6000 tysięcy metrów kwadratowych zorganizowano w 55 budynkach znajdujących się pod 180 metrową kopułą zaprojektowaną przez światowej sławy francuskiego architekta Jean’a Nouvell’a. Prace konstrukcyjne i budowa trwały prawie 10 lat. Architekt podkreśla, że jego zadaniem było znalezienie uniwersalnego języka a jednocześnie nawiązanie do istoty kultury arabskiej – światła przenikającego symboliczną kopułę – namiot. Muzeum otoczone jest z trzech stron wodą. – Pod ogromnym namiotem spotkają się nie tylko zwiedzający, ale także kultury, które w normalnych warunkach nie miałyby na to szansy – tłumaczy Nouvell.

W muzeum prezentowana jest sztuka z Afryki, Peru, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Europy a także – po raz pierwszy w tym regionie – kolekcja sztuki żydowskiej. Jean Luc Martinez, dyrektor paryskiego Luwru, uważa, że jest to najbardziej ambitne przedsięwzięcie muzealne XXI wieku. – Na skrzyżowaniu Europy Afryki i Azji znalazło się miejsce gdzie postanowiono zbudować mosty pomiędzy kulturami – wyjaśnia Martinez.

W dzisiejszym, oficjalnym otwarciu nowego Luwru uczestniczą prezydenci Francji i władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Publiczność będzie mogła zwiedzać galerie od najbliższej soboty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W kwietniu noclegi pięciogwiazdkowe były droższe

Średnia cena noclegu w kwietniu w polskich hotelach wyniosła 253,42 złotego, co oznacza, że ...

Wizz Air poleci z Katowic do Splitu

Wizz Air rozpoczął loty z Katowic do Splitu w Chorwacji. Samoloty węgierskiego przewoźnika będą ...

Szwedzkie promy z japońskimi kapsułami

Jednoosobowe miejsca do spania na wzór japońskich hoteli kapsułowych to najnowszy pomysł Steny Line. ...

Łódź chce być ośrodkiem konferencyjnym

Działające przy Łódzkiej Organizacji Turystycznej Łódź Convention Bureau przystąpiło z początkiem lutego do Międzynarodowego ...

Koniec horroru z płaczącymi dziećmi w samolotach

Japan Airlines wyciąga rękę do tych, dla których płaczące dziecko w pobliżu to koszmar. ...

Szwecja rekordowo gorąca

W Szwecji odnotowano wczoraj po południu najwyższą w tym roku temperaturę powietrza. W Hässleholm ...