Luwr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

AFP

Muzeum o nazwie Luwr zostanie dziś otwarte w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Emiraty zapłaciły ponad 400 milionów euro za prawo do wykorzystania nazwy najbardziej znanego francuskiego muzeum

Luwr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezentuje kolekcje sztuki wypożyczonej z 13 francuskich muzeów a z także placówek w Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Egipcie.

Muzeum o powierzchni ponad 6000 tysięcy metrów kwadratowych zorganizowano w 55 budynkach znajdujących się pod 180 metrową kopułą zaprojektowaną przez światowej sławy francuskiego architekta Jean’a Nouvell’a. Prace konstrukcyjne i budowa trwały prawie 10 lat. Architekt podkreśla, że jego zadaniem było znalezienie uniwersalnego języka a jednocześnie nawiązanie do istoty kultury arabskiej – światła przenikającego symboliczną kopułę – namiot. Muzeum otoczone jest z trzech stron wodą. – Pod ogromnym namiotem spotkają się nie tylko zwiedzający, ale także kultury, które w normalnych warunkach nie miałyby na to szansy – tłumaczy Nouvell.

W muzeum prezentowana jest sztuka z Afryki, Peru, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Europy a także – po raz pierwszy w tym regionie – kolekcja sztuki żydowskiej. Jean Luc Martinez, dyrektor paryskiego Luwru, uważa, że jest to najbardziej ambitne przedsięwzięcie muzealne XXI wieku. – Na skrzyżowaniu Europy Afryki i Azji znalazło się miejsce gdzie postanowiono zbudować mosty pomiędzy kulturami – wyjaśnia Martinez.

W dzisiejszym, oficjalnym otwarciu nowego Luwru uczestniczą prezydenci Francji i władca Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Publiczność będzie mogła zwiedzać galerie od najbliższej soboty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zakupy – to w Dubaju

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Tu znajdziesz szeroką ofertę sklepów dostępnych o każdej ...

Ryanair znów musi ciąć rozkład

Powodem są ograniczenia podróżowania wprowadzone przez rządy Irlandii i innych państw Unii Europejskiej, a ...

Tunezja popularniejsza niż przed zamachami

O 29 procent ma wzrosnąć w tym sezonie liczba turystów zagranicznych w Tunezji. Szacunki ...

Bilety lotnicze nie mogą być tańsze od opłat lotniskowych

Wicekanclerz, minister finansów Niemiec i kandydat na kanclerza Olaf Scholz uważa, że należy ustanowić ...

Turyści dojadą do Bałtowa pociągiem i autobusem

Kursy autobusowe do atrakcyjnych turystycznie miejscowość województwa świętokrzyskiego, m.in. Bałtowa, Krzemionek i Ujazdu, skorelowane ...

Niemcy za wakacje płacą mniej?

Klient na stałe mieszkający w Niemczech, ale mający inne obywatelstwo, musiał dopłacić 250 euro ...