Niemcy planują przedłużenie pakietów pomocowych

Fot. AFP

Nie do końca roku, ale do 30 czerwca 2021 roku niemieccy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pakietów pomocowych. Z takim programem wystąpił minister gospodarki, podkreślając, że trzeba przede wszystkimi pomóc hotelom i gastronomii.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki planuje wydłużyć okres obowiązywania pakietów pomocowych, podaje program „Tagesschau” telewizji ARD w swoim elektronicznym wydaniu. Zamiast do końca roku, jak to zostało wcześniej ustalone, przedsiębiorcy mieliby z nich korzystać do 30 czerwca 2021 roku. Minister gospodarki Peter Altmeier chce skierować pomoc przede wszystkim do branży hotelowej i gastronomicznej, wsparcie ma otrzymać również przemysł spotkań oraz organizatorzy targów i wystaw.

CZYTAJ TEŻ: Minister transportu Niemiec obiecuje lotniskom pomoc

Resort pracuje nad poprawą odpisów amortyzacyjnych, a także dotacjami na remonty i modernizację, które można wykonać w okresie przestojów. Ponadto dopracowana ma być kwestia dopłat do rat od kredytów udzielanych przez Bank Odbudowy.

Trwają również rozmowy o wprowadzeniu tak zwanej pensji dla przedsiębiorców – mieliby z niej korzystać przede wszystkim wykonujący wolny zawód i samozatrudnieni, którzy nie są uprawnieni do korzystania z innych form pomocy. W niektórych landach praktyka ta już działa – na przykład Nadrenia Północna-Westfalia wypłaca przedsiębiorcom „pensję” w wysokości tysiąca euro.

ZOBACZ TAKŻE: Niemieccy eksperci mają pomysł na restart turystyki

Pakiety pomocowe zakładają, że państwo przejmuje dużą część kosztów stałych. Na ten cel przeznaczyło 25 miliardów euro. Okazuje się jednak, że po kilku miesiącach od wprowadzenia tego rozwiązania, stosunkowo niewiele firm z niego skorzystało. Dotąd wartość złożonych wniosków to 1,6 miliarda euro, 1,1 miliarda euro zostało już wypłacone. Krytycy twierdzą, że procedura uzyskania wsparcia jest zbyt trudna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Majorka karze za nielegalny wynajem

40 tysięcy euro kary dla właściciela obiektu i nawet 400 tysięcy euro dla portalu. ...

Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, ...

Rząd zamyka hotele, parki, rowery miejskie

Rząd Mateusza Morawieckiego zaostrzył obowiązujące w Polsce ograniczenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. ...

Od czerwca dwie nowe trasy Wizz Aira z Polski

W siatce Wizz Aira pojawiły się dwa nowe połączenia z Polski – z Katowic ...

Lasek: Warto jeździć na targi i się uczyć

– Polska powinna mieć kosz z gotowymi produktami turystycznymi, jak teraz ma skrzynki z ...

W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w ...