Antalya kończy sezon dużymi spadkami

Fot. Pixabay

Prawie 3,3 miliona gości wypoczywało w tym roku na tureckiej riwierze – to o 77 procent mniej niż rok wcześniej.

Większość hoteli w regionie Antalyi zamknęła się i planuje wznowić działalność w kwietniu 2021 roku – pisze turecki dziennik „Hurriyet Daily”, powołując się na regionalny Departament Kultury i Turystyki.

Od stycznia do października wypoczywało tam prawie 3,3 miliona turystów, czyli o 77 procent mniej niż przed rokiem. Po wybuchu pandemii hotele w Turcji mogły się otworzyć 1 czerwca, ale większe grupy turystów zaczęły przyjeżdżać dopiero w lipcu.

CZYTAJ TEŻ: Turcja jeszcze w tym roku odzyska część turystów

Najważniejszym rynkiem tradycyjnie była Rosja, choć spadki sięgnęły tu 74 procent – na riwierę przyjechało 1,4 miliona gości z tego kraju. Na drugim miejscu znaleźli Ukraińcy, których było 550 tysięcy (minus 31 procent), na trzecim Niemcy (335 tysięcy, rok wcześniej prawie 2,5 miliona). O 69 procent rok do roku, do 209 tysięcy, spadła też liczba gości z Wielkiej Brytanii. W statystykach widoczni są także Polacy – w pierwszych dziesięciu miesiącach na riwierę przyjechały ich 83 tysiące. Za Polakami uplasowali się Białorusini (61 tysięcy).

Dla porównania w zeszłym roku do Antalyi przyjechało prawie 15 milionów gości, w sumie do Turcji wybrało się ponad 45 milionów, podczas gdy rok wcześniej było ich 39,5 miliona. W tym roku Ministerstwo Kultury i Turystyki liczyło na 50 milionów turystów, ale po wybuchu pandemii ograniczyło prognozy do 15 milionów. Zdaniem ministra turystyki Mehmeta Nuri Ersoya w tym roku realne jest osiągnięcie przychodów w wysokości 11 miliardów dolarów. Do końca października do kraju przyjechało 9,5 miliona gości.

Wielu hotelarzy miało nadzieję, że uda się wydłużyć sezon do końca roku, ale wzrost liczby zakażeń w wielu krajach pokrzyżował te plany. Hotele działające w regionie Antalyi dysponują łącznie prawie 600 tysiącami łóżek.

ZOBACZ TAKŻE: Antalya liczy, że sezon potrwa do końca roku

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po co zwiedzać na dwóch nogach, skoro tyle jest do zobaczenia na czterech?

Jeśli chcesz uniknąć tłumów, poznać z pierwszej ręki piękno chorwackiej natury i doświadczyć pełni ...

TOO: Rząd nas ignoruje, ale ciągle liczymy na rozmowy

– Przedsiębiorcy turystyczni ciągle jeszcze liczą na rozmowy z rządem. Jeśli nic się nie ...

Touroperatorzy: Zniżki to nie walka z agentami

TUI Deutschland, DER Touristik czy FTI nie stronią od rozdawania klientom kuponów zniżkowych. Ich ...

Prezes PIT: Ustawa wielu wątpliwości

Niejasne sformułowania, nieprecyzyjne rozwiązania, słabe mechanizmy kontroli – podczas konferencji zorganizowanej przez Turystyke.rp.pl prezes ...

Chińscy turyści porzucili Hurghadę

10 osób w lipcu i 128 w sierpniu – tylu chińskich turystów odwiedziło Hurghadę ...

Rainbow – nowy sezon zimowy w sprzedaży

Rainbow rozpoczyna sprzedaż egzotycznych wyjazdów na kolejny sezon zimowy – 2018/2019. Pierwszym klientom oferuje ...