Senat: Kolejne sektory turystyki dodawane do tarczy 6.0

Senatorowie opozycji i senatorowie Zjednoczonej Prawicy zgodnie poparli rozszerzenie katalogu grup zawodowych, które obejmie pomoc przewidzianą w ustawie zwanej tarczą antycovidową 6.0. Wśród dodanych znalazło się wiele sektorów turystyki.

Chodzi między innymi o postojowe i zwolnienie z ZUS za listopad dla: organizatorów turystyki (79.12.Z), agentów turystycznych (79.11.A), transportu turystycznego (49.39.Z), hoteli (55.10.Z) i innych obiektów noclegowych (55.20.Z), pilotów i przewodników (79.90.A).

WIĘCEJ CZYTAJ: Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Ustawę, której pełna nazwa brzmi „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” przyjął w ostatni czwartek Sejm. Na etapie prac w Senacie senatorowie opozycji zgłosili do niej wiele poprawek, w tym cały katalog nowych PKD, które miałby skorzystać z dodatkowych benefitów.

Niemal wszystkie PKD z turystyki przechodziły w komisji zdecydowaną większością głosów, co oznacza, że głosowały za nimi też Senatorowie obozu rządzącego. To jednak nie przesądza powodzenia tych zmian w ustawie. Wszystko zależy od stanowiska rządu. Tymczasem dzisiaj, reprezentujący rząd wiceminister rozwoju Marek Niedużak uchylił się od jednoznacznej deklaracji, jakie jest stanowisko rady ministrów. Stwierdził, że koszty poprawek są dopiero wyliczane i, że rząd zajmie stanowisko jutro, kiedy ustawa trafi pod obrady całej izby.

Sprawa jest jasna tylko w wypadku pilotów i przewodników (79.90.A), bo poprawkę w ich sprawie wnosi sam rząd, i transportu turystycznego (49.39.Z), na którą Niedużak zgodził się od razu. 

Mogą Ci się również spodobać

Finnair połączy Helsinki z Nankinem

Finnair rozwija siatkę połączeń w Chinach o nową całoroczną trasę z Helsinek do Nankinu ...

Hiszpania przyspiesza otwarcie granic

21 czerwca, a nie jak wcześniej zapowiadała 1 lipca, Hiszpania otworzy granice dla mieszkańców ...

Amsterdam stolicą sera

W ciągu ostatnich 10 lat, liczba specjalistycznych sklepów z serami w Amsterdamie wzrosła o ...

Słowaccy ratownicy górscy: Akcje ratownicze są u nas płatne

Słowaccy ratownicy górscy przypominają, że akcje ratownicze i poszukiwawcze w górach są płatne, dlatego ...

Pięć państw europejskich ma szlaban na Izrael

Izrael rozszerzył listę krajów, z których nie chce w najbliższym czasie turystów. Na listę ...

Krupówki – park kulturowy nie odstrasza handlarzy

W lipcu minął rok funkcjonowania parku kulturowego w obrębie zakopiańskich Krupówek. Największym problemem deptaka ...