Tarcza 6.0 – jest pomoc dla pilotów, przewodników i autokarów

Posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucali poprawki Senatu jedna po drugiej.

Zgodnie z zapowiedzią rząd zgodził się jedynie na listopadową pomoc dla pilotów i przewodników turystycznych, a także dla przewoźników autokarowych. Zgodnie z jego wolą posłowie Zjednoczonej Prawicy głosowali za odrzuceniem większości poprawek Senatu

Członkowie komisji polityki społecznej i rodziny opiniowali dzisiaj poprawki Senatu do ustawy antykryzysowej, popularnie zwanej tarczą 6.0. Senatorowie opozycji (Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL) dodali do ustawy 451 poprawek. Zdecydowaną ich większość posłowie odrzucili. Zostawili tylko te, które miały aprobatę rządu.

CZYTAJ TEŻ: Rząd zgodzi się na pomoc dla autokarów, pilotów i przewodników

Tak więc komisja rekomendowała Izbie pozostawienie pomocy dla transportu autokarowego (PKD 49.39.Z). Kiedy ustawa wejdzie w życie przedsiębiorcy z tego sektora będą mogli ubiegać się o zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i o 5 tysięcy złotych tak zwanej mikrodotacji za listopad. Pod warunkiem, że ich przychody spadły licząc rok do roku o co najmniej 40 procent.

Pomoc dostaną też – w takim samym zakresie i na takich samych warunkach – piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (PKD 79.90.A).

Pozostałe poprawki senackie dotyczące turystyki posłowie zaopiniowali negatywnie. Nie było na nie zgody rządu, który reprezentował – w tym zakresie merytorycznym – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak.

ZOBACZ TEŻ: Rząd rozważa objęcie pomocą z tarczy 6.0 pilotów i przewodników

Chodzi o: działalność hoteli (PKD 55.10.Z), obiektów noclegowych i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), firm zajmujących się systemami słuchawkowymi dla przewodników i ich klientów (PKD 77.39.Z), agentów turystycznych (PKD 79.11.A), organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z).

Z poprzedniego etapu prac nad ustawą bez zmian pozostały natomiast zaakceptowane przez wszystkich zapisy uzupełniające tarczę 5.0, sankcjonujące pomoc (zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe) za trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) dla organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z). Również wcześniej włączono do tarczy 6.0 agentów IATA (PKD 79.90.C), ale już tylko z pomocą listopadową.

Teraz ustawa trafi pod obrady całej Izby. Wszystko wskazuje, że już nic się w niej więcej nie zmieni. Sejm zbiera się na posiedzeniu 9-10 września. Później pozostanie jeszcze podpis prezydenta i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.

Mogą Ci się również spodobać

Włochy: 9 miliardów euro na odbudowę turystyki

– Naszym celem jest otwarcie Włoch na turystykę tak szybko, jak to tylko możliwe, ...

Rzecznik MŚP: Bon także na pojedyncze usługi turystyczne

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do posłów o poparcie poprawki Senatu, pozwalającej płacić ...

DER Touristik robi z pojedynczych usług pakiety

Żeby uchronić agentów przed odpowiedzialnością touroperatorską po TUI i Thomasie Cooku także biuro podróży ...

Fiskus karze za niewykazanie przychodów z Airbnb

Niemiecki fiskus ma listę osób wynajmujących mieszkania przez Airbnb. Teraz sprawdzi, czy w deklaracji ...

Niemcy zaostrzają lockdown. Możliwe kontrole na granicach

Rząd Niemiec przedłużył lockdown do 14 lutego. Poza dotychczasowymi obostrzeniami pojawiły się kolejne, które ...

Ambasadorowie wracają do Tanzanii i Senegalu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydatów na ambasadorów w Tanzanii i Senegalu. ...