Tarcza 6.0 – jest pomoc dla pilotów, przewodników i autokarów

Posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucali poprawki Senatu jedna po drugiej.

Zgodnie z zapowiedzią rząd zgodził się jedynie na listopadową pomoc dla pilotów i przewodników turystycznych, a także dla przewoźników autokarowych. Zgodnie z jego wolą posłowie Zjednoczonej Prawicy głosowali za odrzuceniem większości poprawek Senatu

Członkowie komisji polityki społecznej i rodziny opiniowali dzisiaj poprawki Senatu do ustawy antykryzysowej, popularnie zwanej tarczą 6.0. Senatorowie opozycji (Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL) dodali do ustawy 451 poprawek. Zdecydowaną ich większość posłowie odrzucili. Zostawili tylko te, które miały aprobatę rządu.

CZYTAJ TEŻ: Rząd zgodzi się na pomoc dla autokarów, pilotów i przewodników

Tak więc komisja rekomendowała Izbie pozostawienie pomocy dla transportu autokarowego (PKD 49.39.Z). Kiedy ustawa wejdzie w życie przedsiębiorcy z tego sektora będą mogli ubiegać się o zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i o 5 tysięcy złotych tak zwanej mikrodotacji za listopad. Pod warunkiem, że ich przychody spadły licząc rok do roku o co najmniej 40 procent.

Pomoc dostaną też – w takim samym zakresie i na takich samych warunkach – piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (PKD 79.90.A).

Pozostałe poprawki senackie dotyczące turystyki posłowie zaopiniowali negatywnie. Nie było na nie zgody rządu, który reprezentował – w tym zakresie merytorycznym – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak.

ZOBACZ TEŻ: Rząd rozważa objęcie pomocą z tarczy 6.0 pilotów i przewodników

Chodzi o: działalność hoteli (PKD 55.10.Z), obiektów noclegowych i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), firm zajmujących się systemami słuchawkowymi dla przewodników i ich klientów (PKD 77.39.Z), agentów turystycznych (PKD 79.11.A), organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z).

Z poprzedniego etapu prac nad ustawą bez zmian pozostały natomiast zaakceptowane przez wszystkich zapisy uzupełniające tarczę 5.0, sankcjonujące pomoc (zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe) za trzy miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) dla organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z). Również wcześniej włączono do tarczy 6.0 agentów IATA (PKD 79.90.C), ale już tylko z pomocą listopadową.

Teraz ustawa trafi pod obrady całej Izby. Wszystko wskazuje, że już nic się w niej więcej nie zmieni. Sejm zbiera się na posiedzeniu 9-10 września. Później pozostanie jeszcze podpis prezydenta i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Wyjazdy wakacyjne generalnie taniały w ostatnim tygodniu. Ale jest kierunek, który nie poddał się ...

Corendon na stałe na Lotnisku Chopina

W kwietniu na warszawskim Lotnisku Chopina pojawi się na stałe nowy przewoźnik – Corendon ...

Tunezyjska turystyka chce być eko

Do Morza Śródziemnego trafia prawie 600 tysięcy ton plastiku rocznie, co negatywnie wpływa na ...

Szwajcarzy głosują w sprawie burek. „Zakaz zaszkodzi turystyce”

Szwajcarski rząd zachęca obywateli, by w referendum zaplanowanym na 7 marca odrzucili propozycję zakazu ...

Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

Dopłaty do wynagrodzeń, mikropożyczki i kredyty na dogodnych warunkach, przesunięcia spłat, możliwość odsunięcia w ...

Rybicka i Śliwka awansowali w Zdrojowej

Dotychczasowa dyrektor sprzedaży Magdalena Rybicka została członkiem zarządu Zdrojowej Hotels, a Piotr Śliwka objął ...