Niemcy: Paszport szczepień nie rozwiąże problemów

Fot. AFP

Jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska ma przedstawić inicjatywę dotyczącą wprowadzenia paszportu szczepień. Ma on ułatwić Europejczykom swobodne poruszanie się po wspólnocie. Niemieccy politycy mówią jednak, by nie robić sobie w związku z projektem zbyt wielkich nadziei.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na Twitterze, że jeszcze w marcu KE przedstawi założenia dotyczące paszportu szczepień. Cyfrowy zielony paszport (Digital Green Pass) będzie dokumentem potwierdzającym, że jego posiadacz został zaszczepiony na covid-19. W wypadku osób, które szczepienia nie będą mogły przyjąć, pojawią się tam wyniki testów na koronawirusa, mają tam być także zapisane informacje o statusie ozdrowieńca.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania pierwsza wprowadzi paszport zdrowia. Pod okiem UE

Optymizm, jaki wzbudziła zapowiedź KE, studzą niemieccy politycy. Jak podaje Niemiecka Agencja Prasowa, szef CDU Armin Laschet ocenia w gazecie „Rhein-Zeitung”, że na dłużej nie można dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych. Celem powinno być przede wszystkim przywrócenie normalnego życia dla wszystkich. A ekspertka od spraw zdrowia w SPD Sabine Dittmar tłumaczy w rozmowie z „Die Welt”, że europejski certyfikat szczepień nie może być biletem do swobodnych podróży z przywilejami dla pojedynczych osób. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Lewicy i Zielonych.

Zupełnie inaczej na przedsięwzięcie patrzy prezes Grupy TUI Friedrich Joussen – stworzenie jednolitego dokumentu to podstawa dla wyjazdów latem tego roku. A prezes Niemieckiego Zrzeszenia Turystycznego (Deutscher Tourismusverband) Norbert Kunz dodaje, że nie ma to nic wspólnego z przywilejami, kiedy zaszczepionym, którzy nie mogą zarazić innych osób, przywraca się podstawowe prawa, dzięki czemu mogą znów wyjeżdżać. – Kto może udowodnić, że został zaszczepiony, powinien być zwolniony z obowiązku odbywania kwarantanny – wyjaśnia.

ZOBACZ TEŻ: Chiny wprowadzają certyfikat dla zaszczepionych.”Ułatwi podróżowanie”

Tymczasem założyciel Biontechu, Ugur Sahin, mówi w rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel”, że od końca maja, początku czerwca będzie można obserwować znaczący spadek zakażeń, co będzie rezultatem szczepień. – Do późnego lata powinniśmy lepiej kontrolować pandemię, o ile zaszczepi się wystarczająca liczba osób – wskazuje.

To nie oznacza oczywiście, że nie będą się pojawiać kolejne zakażenia, ale jego zdaniem będzie można prowadzić już normalne życie. Sahin liczy się jednak z koniecznością podania ludziom za jakiś czas trzeciej dawki szczepionki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Chopina z milionem pasażerów w lutym

W lutym na podróż z lub do Warszawy zdecydowało się 1,06 miliona ludzi. Rok ...

Emirates szuka pracowników w Warszawie

Linia lotnicza Emirates szuka nowych członków załogi pokładowej. Kandydatów zapraszają do warszawskiego Novotelu na ...

Rosną ceny noclegów w największych miastach

Średnio o 5 procent wzrosły w 2017 roku ceny zakwaterowania w hotelach w dużych ...

Wielki wieloryb na dziobie Cracovii

Kolorowa grafika przedstawiająca wieloryba zdobi dziób promu pasażersko-samochodowego Cracovia, który należy do Polskiej Żeglugi ...

Robot Travelplanet poradzi „profesjonalnie”, jaką wycieczkę kupić

Wskaż kierunek wyjazdu, jakiej kategorii chcesz hotel, czy ma mieć all inclusive i ile ...

Itaka nie wymaga już podpisu na umowie

Mniejsza liczba podpisów, potwierdzeń i wydruków – od wczoraj w Itace obowiązuje nowy, uproszczony ...