Polacy chcą odpocząć z daleka od koronawirusa

Fot. Ministerstwo Wsi i Rolnictwa

Co trzeci Polak chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu. Większość wybierze odpoczynek w kraju, a decydując o noclegu zwróci przede wszystkim uwagę na warunki sanitarne.

Polska Organizacja Turystyczna zamówiła badanie, które pozwoliłoby zorientować się, jakie najbliższe plany wyjazdowe mają Polacy. Wynika z niego, że 30 procent z nich w najbliższych tygodniach planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem.

Aż 87 procent z nich chce podróżować po Polsce. Jako cel wyjazdu najczęściej wskazują góry (34 procent), morze (27 procent) i jeziora (16 procent). Co dziesiąty (11 procent ) planuje odwiedzić „inne miasto”, a co trzydziesty (3 procent) wieś.

Gdzie zamierzają nocować? 64 procent mówi, że w hotelu lub innym obiekcie noclegowym. U rodziny lub u znajomych przenocuje 16 procent turystów, 8 proenc wybiera się z kolei do własnego domku lub mieszkania wakacyjnego.

Najciekawsze wydają się odpowiedzi na trzecie pytanie, „co jest dla ciebie obecnie ważne przy planowaniu wyjazdu?”. Na pierwszym miejscu Polacy stawiają trzy elementy: szczególną dbałość o warunki sanitarne obiektu, do którego pojadą, koszt wyjazdu i jakość zakwaterowania. Wszystkie trzy odpowiedzi zyskały taką samą liczbę głosów – 82 procent (można było wskazać kilka czynników). Niewiele mniej istotne są dla nich atrakcje turystyczne w okolicy (zabytki, przyroda) i pogoda. Tu również odpowiedzi się zrównały – po 78 procent. Zaraz za tymi warunkami, z wynikiem 77 procent, znalazła się „możliwość łatwego dojazdu do celu”.

POT drążył też kwestie koronawirusa. Duża grupa respondentów, bo 72 procent, wskazała że ma dla niej znaczenie „mała liczba zachorowań związanych z koronawirusem w odwiedzanym regionie”, a 69 procent, że ważna jest możliwość społecznego dystansowania się w takim miejscu.

Dopiero na kolejnym miejscu, z 65 procentami głosów, znalazły się walory lokalnej kuchni.

Jak daleko znajduje się miejsce, które spełni oczekiwania Polaków? Zdecydowana większość ankietowanych, 59 procent, deklaruje, że wyjedzie ponad 200 kilometrów od domu. 31 procent zmieści się w przedziale od 50 do 199 kilometrów. 8 procent jeszcze nie wie, dokąd pojedzie.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od poniedziałku, 4 maja, hotele i inne obiekty noclegowe mogą znowu przyjmować gości. Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla ich właścicieli i procedury, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo sanitarne gościom i pracownikom.

― Jesteśmy przekonani, że otwarcie bazy noclegowej, przy zachowaniu dobrych praktyk i środków ostrożności pozwoli branży turystycznej ponownie zarabiać ― komentuje to wydarzenie sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

A prezes POT Robert Andrzejczyk dodaje: – Wyniki badania to z pewnością dobra prognoza dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce.

Badanie przeprowadziła 22-26 kwietnia 2020 roku sondażownia ARC Rynek i Opinia. Wzięła w nim udział reprezentatywna 1030-osobowa próba Polaków w wieku 18-64 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Ognisko na plaży? Napisz podanie

Palenie ogniska na nadmorskiej plaży będzie możliwe za zgodą dyrektora urzędu morskiego. Procedura uzyskania ...

Novaturas z 90-procentowym spadkiem zysku

Litewskie biuro podróży Novaturas, drugie obok Rainbow, notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w ...

W Rosji hotele obowiązkowo z gwiazdkami

Hotelom, trasom narciarskim i plażom będą w Rosji nadawane nowe kategorie. Obiekty noclegowe mają ...

Niemcy kupili największe biuro podróży w Czechach

Czeski touroperator Fischer został częścią DER Touristik. Jak informuje koncern, po tym jak w ...

Stłuczka na wakacjach. Co zrobić?

Polacy coraz chętniej wybierają się na urlop własnym samochodem. Przed wyruszeniem w trasę po ...

Francja w poniedziałek zniesie kontrole graniczne

Kontrole na granicach z państwami Unii Europejskiej zostaną zniesione 15 czerwca – poinformowały w ...