Z „World Travel Market London 2017 Industry Report" wynika, że trzy czwarte uczestników targów z optymizmem patrzy na 2018 rok. 56 procent z nich ma nadzieję na niewielki wzrost dochodów, a 18 procent oczekuje, że będzie on znaczący. Spośród 1622 respondentów, tylko jeden procent obawia się spadku dochodów, a 14 procent twierdzi, że sytuacja na rynku pozostanie taka, jaka jest. Ankieterz WTM London zapytali też o przewidywaną liczbę rezerwacji w 2018 roku. Prawie 80 procent pytanych liczy, że otrzyma ich więcej niż w tym roku. W zeszłym roku nadzieje takie wyrażało tylko 67 procent badanych.
Także znaczące organizacje turystyczne widzą przyszłość branży w jasnych barwach. Z badania przeprowadzonego przez Fundację GBTA we współpracy z Carlson Wagonlit Travel i przy wsparciu Carlson Family Foundation, wynika, że ceny biletów lotniczych wzrosną w przyszłym roku średnio o 3,5 procent. W przypadku hoteli podwyżka cen noclegów sięgnie zaś 3,7 procent. Usługi transportowe, obejmujące przejazdy taksówkami, koleją lub atutokarami, mają być o 0,6 procent droższe niż w tym roku.
– Wyższe ceny są odbiciem mocniejszej gospodarki i rosnącego popytu – komentuje wyniki Kurt Ekert, prezes Carlson Wagonlit Travel.
W cytowanym przez ekspertów WTM raporcie Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) znajduje się informacja, że od stycznia do kwietnia tego roku liczba przyjazdów z zagranicy wzrosła w ujęciu globalnym o 6 procent (porównując rok do roku). Wstępne szacunki z okresu od maja do sierpnia także są wysokie.
David Scowsill, były prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), podkreśla, że już szósty rok z rzędu wzrost branży turystycznej przewyższa światowy wzrost gospodarczy. Jego zdaniem sektor ten będzie się dalej intensywnie rozwijał, o ile rządy będą nadal inwestować w niezbędną dla niego infrastrukturę.