Na trzecim miejscu pod względem podwyżek znalazła się Grecja ze średnim wzrostem cen o 318 złotych. Przy czym szczególnie wysokie ceny były na wyjazdy na Korfu – o 468 złotych większe niż rok wcześniej, i na Kretę - o 396 złotych więcej.
Na czwartej pozycji pozostała Bułgaria, której ceny na skutek bardzo dobrego ostatnio popytu umacniają się na poziomie wyższym niż przed rokiem – ocenia ekspert. Tym razem było to 61 złotych. Według jego opinii, popytowi i cenom w Bułgarii początkowo nieco przeszkadzały zeszłoroczne reklamacji zgłaszane przez turystów, ale wpływ ten raczej już ustał, a za to widoczne jest zdecydowane ożywianie się zakupów wakacji do tego kraju w Polsce B, jak również narastająca różnica średnich cen pomiędzy Bułgarią, a głównym konkurentem do względów turystów z tego obszaru, czyli Turcją.
Za to wyjazd do Egiptu średnio kosztował o 13 złotych mniej niż przed rokiem. „To głównie skutek konsekwentnie znacznie niższych niż przed rokiem cen w Hurghadzie (o 286 złotych), podczas gdy ceny w Marsa Alam pozostają zwykle na wyższym poziomie niż przed rokiem. „Dobrze rokującemu wczesną wiosną popytowi na wyjazdy do Egiptu nieco zaszkodziły kwietniowe zamachy na koptyjskie kościoły w północnym Egipcie, a w maju mocno eksploatowana przez media niejasna sprawa śmierci polskiej turystki w egipskim szpitalu. Obecnie popyt na ten kierunek osłabia silna konkurencja Bułgarii, która sprzedaje się wyraźnie lepiej. Jednak marże w Egipcie, choć już nie tak korzystne jak wcześniej, pozwalają biurom dostosować ceny w zależności od popytu" – pisze Betlej.
Itaka prymusem
Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że w ostatnim tygodniu kolejny już raz biurem o wyraźnie najniższym wzroście średnich cen rok do roku była Itaka, w której ceny po kolejnych obniżkach przewyższały zeszłoroczne o 140 złotych. Większe zwyżki średnich cen rok do roku, ale niższe od średniej (272 złote) wystąpiły w biurach Coral Travel Wezyr Holidays i Neckermann Polska - o około 150 i 185 złotych), a w granicach średniej wzrosły ceny w biurze Grecos Holiday. W pozostałych dużych biurach roczne zwyżki średnich cen przekraczały przeciętną i mieściły się w granicach 305 – 510 złotych.
Pod względem liczby najatrakcyjniejszych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, w ostatnim tygodniu pozycję etatowego lidera utrzymała Itaka z liczbą 28 najatrakcyjniejszych ofert, które wyprzedziło biura Coral Travel Wezyr Holidays i Rainbow (18 i 15 ofert). Przed rokiem o tej porze liderem liczby atrakcyjnych ofert był Rainbow z liczbą 24 takich ofert, przed Itaką i Exim Toursem (17 i 16 ofert) – wymienia ekspert.
Wysoką pozycję biura Rainbow, ale także TUI, zawdzięczają zwłaszcza znacznej liczbie najatrakcyjniejszych ofert w hotelach 3*, podczas gdy Itaka zajmuje pozycję niekwestionowanego przodownika w kategorii wyższej półki, czyli hoteli 5* - wskazuje Betlej.
Źródło wszystkich wykresów, map i tabeli: Traveldata
Na czele tabel przez wiele tygodni niemal niezmiennie plasowały się Itaka i Grecos Holiday, ale po majowych korektach cen wycieczek w wielu biurach podróży sytuacja uległa modyfikacjom. Ostatnio daje się zauważyć stabilizacja składu organizatorów oferujących relatywnie najniższe ceny i niewielkie różnice między nimi. Przy czym ostatnio na czele znalazł się organizator oferujący niemal wyłącznie wycieczki do Grecji, co może mieć związek z silną konkurencją cenową Bułgarii, Egiptu i Tureckiej Riwiery.
Linie lotnicze – to nie jest czas obniżek
Po ubiegłotygodniowym znaczącym wzroście (o 108 złotych), średnie ceny przelotów na kierunkach turystycznych wobec ostatniego zestawienia w liniach Ryanair z wylotami w badanym okresie (7 - 13 sierpnia) odnotowały kolejny istotny wzrost, a mianowicie z 844 do 921 złotych, czyli o 77 złotych lub o 9,1 procent – opisuje sytuację u przewoźników lotniczych Andrzej Betlej.
Wzrost cen na Wyspy Kanaryjskie był nieco większy - z 1100 do 1190 złotych, czyli wyniósł 8,2 procent. Na pozostałych kierunkach średnie ceny wzrosły mniej, bo z 793 do 867 złotych, czyli o 9,3 procent. Przy czym największe zwyżki cen biletów miały miejsce na trasach z Krakowa na Sycylię i z Warszawy na Gran Canarię – o 640 i 470 złotych, a zniżki z Krakowa na Gran Canarię i z Katowic na Korfu – o 465 i 350 złotych.
Średnie ceny w Wizz Airze kolejny raz odwróciły trend i tym razem wzrosły o 117 złotych, z 715 do 832 złotych, czyli o 16,4 procent. Najbardziej zdrożały przeloty z Katowic na Cypr i z Warszawy do Alicante – o 480 i 350 złotych, a staniały z Warszawy do Lizbony – o 20 złotych.
Jak wylicza autor opracowania, w porównaniu rok do roku średnie ceny w Ryanairze na kierunkach turystycznych wzrosły z 863 do 938 złotych, czyli o 8,7 procent. Średnie ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie były większe o 30 złotych (2,6 procent) i wyniosły 1190 wobec 1160 złotych przed rokiem. Na pozostałych kierunkach wzrosły natomiast rok do roku z 798 do 883 złotych, o 10,7 procent. Najwięcej rok do roku zwyżkowały ceny rejsów z Katowic do Chanii i z Warszawy do Salonik - o 382 i 291 złotych, a spadły na połączenia z Krakowa na Sardynię i z Katowic na Korfu - o 615 i 288 złotych.
W Wizz Airze mimo ostatniego wzrostu średnie ceny pozostały jeszcze nieco mniejsze niż przed rokiem, a mianowicie o 9 złotych. Najbardziej rok do roku zniżkowały ceny rejsów z Warszawy na Korfu (poprzednio mocno wzrosły) - o 350 złotych, a zwyżkowały z Katowic na Cypr i na Lanzarote – o 345 i 330 złotych - kończy Betlej