Jak podaje portal algarve-entedecker.com, plan zakłada skupienie się na nowych segmentach rynku: turystyce zdrowotnej, senioralnej, miejskiej i branży kongresowej. W ten sposób kraj chce zmniejszyć dotychczasową sezonowość zatrudnienia. Jednym z zadań na najbliższe lata jest też zabezpieczenie miejsc pracy w branży i podniesienie kwalifikacji zatrudnionych. Portugalia zamierza podwoić liczbę pracujących w turystyce osób, które ukończyły szkołę średnią (obecnie 30 procent). Przy opracowaniu strategii ET27 skupiono się też na odpowiedzialnym rozwoju społecznym i ekologicznym. W planach jest więc zmniejszenie zużycia energii i wody oraz poprawa utylizacji odpadów.

Wśród priorytetów jest rozbudowa turystyki na obszarach morskich (z nastawieniem na promocję zdrowia, surfowania, nurkowania i kuchni śródziemnomorskiej) i wdrożenie projektów usprawniających wykorzystanie portugalskich bogactw naturalnych. Nie bez znaczenia jest też odnowa infrastruktury turystycznej i renowacja wybranych dzielnic miast. Rząd chce również udostępnić bezprzewodowy internet w całym kraju oraz poprawić infrastrukturę portów i kolei.

Turismo de Portugal przedstawiła już specjalny system pożyczkowy wypracowany we współpracy z bankami i spółką kapitału podwyższonego ryzyka Portugal Capital Ventures. Do końca przyszłego roku do dyspozycji inwestorów przekazanych zostanie 90 milionów euro. Przedsięwzięcia turystyczne będą także wspierane ze środków unijnych w ramach programu Portugal 2020. Przy finansowaniu działań w ramach strategii ET27 pomocne będą pieniądze przyznawane z perspektywy finansowej 2012-2027.

Obecnie w Portugalii w branży turystycznej pracuje 328 tysięcy ludzi (ponad 7 procent wszystkich zatrudnionych), a przychody z tego sektora wynoszą 12,7 miliarda euro (16,6-procentowy udział w krajowym eksporcie). Według danych Światowej Rady Podróży i Turystyki w zeszłym roku udział turystyki w portugalskim PKB wyniósł 6,4 procent, a licząc z branżami pośrednimi - 16,6 procent.

W 2016 roku goście kupili w Portugalii prawie 54 miliony noclegów, a przychody z tego tytułu sięgnęły niemal 13 miliardów euro. Po kraju podróżowało 11,4 miliona turystów zagranicznych  i 7,5 miliona krajowych. W ramach nowej strategii Portugalia chce do 2027 roku zwiększyć liczbę noclegów do 80 milionów (o 4,2 procent rocznie), a przychody z tego tytułu do 26 miliardów euro (o 7 procent rocznie).