W urzędzie marszałkowskim podpisano dzisiaj umowy w tej sprawie.
Połączenie na 36-km trasie wiodącej przez malownicze rejony Puszczy Knyszyńskiej sfinansuje w połowie samorząd województwa podlaskiego, resztę dołoży pięć gmin, przez które przebiega trasa: Białystok, Gródek, Michałowo, Supraśl oraz Zabłudów. Łączny koszt tego połączenia kolejowego to 90 tys. złotych.
Szynobus samorządu województwa podlaskiego będzie jeździł z Białegostoku do stacji Waliły od 17 czerwca do 15 października w weekendy. Będą to dwie pary pociągów (przed południem i po południu). By zapewnić chętnym dojazd na lokalne letnie imprezy, będą też dodatkowe połączenia 14 i 29 lipca oraz 2 września - poinformowano w środę w urzędzie marszałkowskim.
Wszystkie samorządy liczą, że pociąg przyciągnie do rejonu Puszczy Knyszyńskiej jeszcze więcej turystów. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski powiedział, że jest plan wydania folderu informacyjnego na temat tego pociągu, w którym znajdą się informacje nie tylko o samej trasie, ale także o gminach, przez które przebiega.
Szynobusem można przewozić rowery. Dyrektor departamentu infrastruktury i transportu w urzędzie marszałkowskim Leszek Lulewicz powiedział, że w 2016 r., gdy trasą Białystok-Waliły można było jeździć po raz pierwszy po 16-letniej przerwie, od lipca do października podróżowało 2,5 tys. ludzi, byli wśród nich rowerzyści. Wszyscy liczą na to, że w związku z tym, iż w 2017 r. pociąg będzie jeździł od połowy czerwca, podróżujących - zarówno miłośników turystyki, jak i lokalnych mieszkańców będzie jeszcze więcej.