Zmiany mają umożliwić policji granicznej kontrolę danych biometrycznych zawartych w paszportach obywateli Unii Europejskiej. Dziś szwedzkie służby graniczne mogą przeprowadzać taką kontrolę jedynie w stosunku do tych podróżnych, którzy nie są obywatelami Unii lub pochodzą z kraju UE spoza Strefy Schengen.

Nowy system kontroli granicznej jest wynikiem przyjętej niedawno przez kraje członkowskie Unii europejskiej dyrektywy bezpieczeństwa. W Szwecji ma działać od przyszłego roku, choć służby graniczne nie są jeszcze na to przygotowane.

- Nie chodzi tu wyłącznie o kamery. Musimy zmienić algorytmy w naszym oprogramowaniu sytemu komputerowego, dlatego trudno dziś powiedzieć, czy zdążymy wprowadzić te zmiany do 1 stycznia, mówi szwedzkiemu radiu - Patrik Engström, szef policji granicznej.

System kontroli biometrycznych podróżnych, działa już na kilku europejskich lotniskach. W Londynie wprowadzono system inteligentnej identyfikacji tożsamości podróżnego. Automatycznie odczytuje dane w paszporcie pasażera i jednocześnie taką osobę fotografuje.