Parki przyrodnicze i miejsca z listy UNESCO, alpejskie wioski i miejscowości z zakazem ruchu samochodowego, obserwację dzikich zwierząt alpejskich, krystalicznie czystą wodę 1484 jezior, folklor, tradycja i lokalne produkty – to wszystko mediom i przedstawicielom branży turystycznej prezentowała przez cały dzień w stolicy Szwajcarska Narodowa Organizacja Turystyczna oraz przedstawiciele szwajcarskich regionów, miast i atrakcji.
Co nowego?
Szwajcarzy bardzo mocno stawiają w nadchodzącym sezonie na ofertę obserwacji dzikich zwierząt. Na prezentacji dla mediów pokazali więc gotowy produkt skierowany do grup maksimum 20-osobowych. Obserwacja odbywa się ze wsparciem przewodnika, może trwać od godziny do siedmiu, a seanse rezerwuje się na okres między kwietniem a październikiem u partnerów z regionów. Górna granica ceny to 150 franków. Co można podglądać? Alpejską „wielką ósemkę": czerwone łosie, koziorożce, kozice, świstaki, sępy brodate, kuropatwy czarne, bobry i kanie rdzawe, ptaki z rodzaju jastrzębiowatych. Na stronie Szwajcarskiej Narodowej Organizacji Turystycznej znajduje się gotowych do rezerwacji 200 ofert domków alpejskich z cenami. Nowością jest też możliwość odbycia wycieczki Grand Tour samochodem elektrycznym, bo na trasie zainstalowano aż 200 stacji ładowania.
Lista dziesięciu przebojów na lato 2017 zawiera: dzieła architektury Le Corbusiera właśnie umieszczone na Liście UNESCO, wydarzenia i miejsca związane z 500-leciem reformacji, 20-lecie Fondation Beyeler w Riehen koło Bazylei – z tej okazji odbywa się tam do maja wystawa retrospektywna Moneta, a młodzież do 25 lat wchodzi za darmo, można obejrzeć kamienny kwiat autorstwa Mario Botty na Monte Generoso, szczycie między Szwajcarią a Włochami. Poza tym turyści mogą od 1 kwietnia zagłębić się w zabawowy świat czekolady - Chocolarium - stworzony w Schoggiland, fabryce czekolady Maestrani we Flawil. Od czerwca czynne będzie akwarium-vivarium Aquatis w Lozannie. W sierpniu 70-lecie świętować będzie Festiwal Filmowy w Locarno. Na przełomie sierpnia i września zaplanowany jest Festiwal Unspunnen w Interlaken, gdzie kultywowane są dawne obyczaje i tradycja, na przykład konkursy jodłowania i rzucania głazami. Jesienią dom handlowy Mall of Switzerland w Ebikon udostępni nowe atrakcje. Warto też wiedzieć, że właśnie w tym roku Szwajcaria obchodzi jubileusz – stulecie rozwoju promocji turystycznej kraju.
Szkoły dla hotelarzy
Aż sześć placówek edukacyjnych dla hotelarstwa i gastronomii zaprezentowała Swiss Education Group z Montreaux. – Są to uniwersytety, na których można zdobyć kolejno licencjat, tytuł bakałarza, a po trzyletnich studiach, dodatkowo na rocznym kursie – magistra – wyjaśniała Johana Pejcic, regionalny menadżer Grupy w Europie Wschodniej. – Przyjechałam do Warszawy z nową ofertą dwutygodniowych kursów dla każdego, kto przymierza się do studiów branżowych, ale chciałby najpierw poznać szkołę, jej profil, zakres nauczania. Taki kurs kosztuje 3500 franków i gdy zainteresowany postanowi kontynuować naukę na studiach stacjonarnych, ta suma mu jest zwracana – dodała.
Roczne czesne w szkołach wynosi 30 tysięcy franków, ale obejmuje poza zajęciami i materiałami dydaktycznymi noclegi, wyżywienie i ubezpieczenie. Na roku wykładanych jest 10-12 przedmiotów zawodowych, a studenci mogą uczyć się francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i mandaryńskiego.