Tripsta.pl sprawdziła, dokąd w 2016 najchętniej kupowano bilety lotnicze z wyprzedzeniem większym niż 90 dni, oraz z jakimi kosztami musieli liczyć się turyści, którzy wybierali rezerwacje first minute. Serwis przedstawia także zestawienie najpopularniejszych miast, które jego klienci z Polski odwiedzą w 2017 roku.

Poza Hanoi, Kos i Ułan Batorem, w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków rezerwowanych z co najmniej 90-dniowym wyprzedzeniem znalazły się również obie Ameryki: Honolulu w Stanach Zjednoczonych i kolumbijska Bogota.

Mimo dużego wyprzedzenia w planowaniu wyjazdu, turyści musieli liczyć się z kosztem lotu sięgającym kilku tysięcy złotych. Najdroższym kierunkiem był Ekwador – loty do Quito kosztowały średnio 7,1 tysiąca złotych. To właśnie Południowa Ameryka oraz Australia były również celem najdłuższych wyjazdów. W Ekwadorze podróżni spędzali średnio 41 dni, w Kolumbii 40, a najwięcej – 48 dni – w australijskim Perth.

Biuro Tripsta.pl sprawdziło również, dokąd jego klienci z Polski jeszcze w tym roku kupowali bilety na przyszłoroczne wyjazdy. W czołówce popularności utrzymuje się Azja, z Bangkokiem na pierwszym miejscu. Za Tajlandią w rankingu znalazły się Nowy Jork i Manila. Turyści planujący wizytę na Times Square kupowali loty z największym średnim wyprzedzeniem, wynoszącym prawie osiem miesięcy, dzięki czemu mogli liczyć również na korzystne ceny połączeń. Ze średnią ceną około 2465 złotych Nowy Jork okazał się najtańszym długodystansowym kierunkiem w ofercie serwisu.

Dane zostały przygotowane na podstawie rezerwacji w wykonanych na tripsta.pl w 2016 dla zagranicznych podróży między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku oraz 1 stycznia a 31 grudnia 2017 roku. Określenie first-minute dotyczy rezerwacji wykonanych co najmniej 90 dni przed planowanym wylotem.