Leżak lepszy od nart

Tej zimy Polacy nie spieszą się do ostrzenia i woskowania nart, a do walizek pakują raczej krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. W ferii zimowych egzotyczne kierunki są popularniejsze niż tradycyjne ośrodki narciarskie - podaje Kayak

Publikacja: 23.11.2016 07:11

Leżak lepszy od nart

Foto: AFP

Serwis przedstawia listę najchętniej wybieranych miast oraz średnie koszty lotów dla podróżnych z Polski.

Jak podaje Kayak, większość kierunków popularnych podczas nadchodzących ferii zimowych wśród podróżnych z Polski ma wspólny mianownik - temperatury wyższe niż te nad Wisłą, dłuższy dzień i więcej słońca. Na pierwszym miejscu znalazł się Bangkok, który przyciąga turystów piękną pogodą, niezwykłymi krajobrazami i biletami lotniczymi w obie strony za średnio 1828 złotych. Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się: Manila (1792 złote) i Phuket (2173 złote). W porównaniu z ubiegłorocznymi feriami zainteresowanie wylotami do tych miast wzrosło o 150 procent w przypadku Manili, 123 procent dla Bangkoku i 110 procent dla Phuket. Popularne wśród podróżnych są również takie wyspiarskie kierunki na Oceanie Indyjskim, jak: Mahe (5. miejsce), Kolombo (7. miejsce) i Malé (8. miejsce).

Oprócz Dalekiej Azji w rankingu znalazły się również miasta za Atlantykiem: na 4. miejscu zestawienia plasuje się Nowy Jork, a na 9. - Los Angeles. Połączenia do Stanów Zjednoczonych okazały się również korzystniejsze cenowo niż rok temu, gdyż wahały się w granicach ok. 1600 złotych. Jednak najtańszym celem długodystansowych wypraw okazał się zamykający zestawienie Szanghaj. Podróżni wybierający Paryż Wschodu mogli liczyć na bilety w średniej cenie 1324 złotych.

Jedynym europejskim miastem w zestawieniu jest Amsterdam. Z Polski można do niego polecieć za średnio 305 złotych.

Eksperci wyszukiwarki Kayak.pl sprawdzili również, na jakie dni tygodnia tych ferii zimowych zaplanowano najwięcej wylotów. Jak pokazują statystyki serwisu, najwięcej podróżnych chce rozpocząć wyjazd zimowy w sobotę 11 lutego, czyli w weekend otwierający zimową przerwę w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim. Popularne były również wyjazdy tuż przed weekendem - w czwartek (9 lutego) i w piątek (10 lutego). Na rozluźnienie lotniskowego tłoku podróżni mogą liczyć dopiero po 16 lutego - po tej dacie polscy użytkownicy serwisu planują bowiem zdecydowanie mniej podróży.

Dane zostały podane na podstawie wyszukiwań lotów w serwisie Kayak.pl między 1 stycznia a 31 października oraz 1 stycznia a 31 października 2015 roku dla terminów podróży między 16 stycznia a 26 lutego 2017 roku i 16 stycznia a 26 lutego 2016 roku. Ceny podane zostały w złotówkach i dotyczą biletów dla jednej osoby w klasie ekonomicznej dla lotów w obie strony.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek