Problem, jaki mają lokalne władze, szeroko opisują amerykańskie media, prezentując przy tym zdjęcia i krótkie nagrania wideo zrobione przez mieszkańców i turystów. Widać na nich niedźwiedzie, które w poszukiwaniu jedzenia starają się dostać do samochodów.

Nie odnotowano jeszcze przypadku atakowania ludzi, choć zdarzyła się sytuacja, gdy zwierzę chciało wejść do auta, w którym było dziecko. Niedźwiedź został zastrzelony przez leśników.

Do zdarzenia doszło w parku narodowym Great Smoky Mountains, który zamieszkuje około półtora tysiąca niedźwiedzi. Notorycznie pojawiają się one na terenach zabudowanych, rozrywając w poszukiwaniu pożywienia worki ze śmieciami i wyjadając resztki jedzenia z grilla.

Zdaniem specjalistów nietypowe zachowanie niedźwiedzi spowodowane jest przez suszę. Doprowadziła ona bowiem do niskiego urodzaju czereśni, żołędzi i orzechów, które są ulubionym przysmakiem misiów.

Park narodowy Great Smoky Mountains rocznie odwiedza około 10 milionów turystów. Lokalne władze przygotowały specjalne instrukcje, jak zachować się podczas spotkania z czarnym niedźwiedziem.