Większość z nich to zabytki związane z wybitnymi postaciami życia kulturalnego i społecznego stolicy. Po Jedwabnym Szlaku i Małym Londynie, to już trzeci szlak po zabytkowej części Milanówka.

Jest na nim 31 zabytkowych willi w charakterystycznym dla międzywojennych letnisk stylu eklektycznym, dworkowym lub nawiązującym do szwajcarskich domów wypoczynkowych. Wśród nich znalazły się Willa Józefina, związana rodzina Witaczków i milanowskim jedwabiem, Willa Wandzin, gdzie bywał Karol Szymanowski, czy Willa Matulinek nawiązująca architekturą do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

W zabytkowym centrum miasta znajduje się około 100 cennych domów, ale część z nich ukryta jest za wysokimi parkanami lub w prywatnych parkach. Na szlaku turystycznym umieszczono tylko te, które turysta może obserwować z ulicy.

Milanówek powstał jako podwarszawskie letnisko na początku XX wieku. Bywali tu lub mieli swoje wille m.in.: Karol Szymanowski, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Szczepkowski.