Gdzie na wakacje samochodem?

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi czas wyjazdów na zasłużony i wyczekiwany urlop. W związku z tym przedstawiamy najpopularniejsze kierunki w kraju i zagranicą oraz doradzamy jak zapewnić sobie bezpieczną i wygodną podróż.

Publikacja: 29.06.2015 09:59

Gdzie na wakacje samochodem?

Foto: ROL

Sprawny samochód to podstawa

Zanim przejdziemy do miejsc, które warto odwiedzić podróżując na urlop samochodem, zacznijmy od przygotowań do wyjazdu. Oprócz odpowiedniej zawartości walizek, stosownej do miejsca podróży kwestia kluczową jest pojazd, którym zamierzamy podróżować. Tu na pierwszy plan wychodzą oczywiście stan techniczny oraz komfort jazdy. Dlatego przed wyjazdem warto udać się do serwisu na rutynowy przegląd, który pozwoli ocenić faktyczny stan naszego auta. Przy okazji można pomyśleć o przeglądzie i nabiciu klimatyzacji - powinno się to robić średnio raz w roku. Jeżeli wszystko jest ok możemy szykować się do wyjazdu, co jednak jeśli podczas przeglądu ujawni się jakaś poważna usterka, która uniemożliwia bezpieczną podróż bez interwencji mechanika? Z pomocą może przyjść np. wypożyczalnia samochodów Fleet Corp w Warszawie mająca w swojej ofercie niezawodne i komfortowe auta, którymi każda podróż mija szybko i przyjemnie. Jeżeli więc ze względów technicznych, komfortu jazdy lub jakichkolwiek innych potrzebujesz "nowego" samochodu zapoznaj się z propozycjami wakacyjnymi przygotowanymi przez wypożyczalnie. Jeżeli sprawę samochodu mamy już załatwioną można przejść do ustalania szczegółów trasy.

Najpopularniejsze kierunki w Europie

Zestaw najchętniej obieranych kierunków przez Polaków podróżujących samochodami zagranicę jest praktycznie niezmienny od lat. Niekwestionowanym liderem są kraje byłej Jugosławii z Chorwacją na czele. Szczególne cenionym rejonem jest riwiera Makarska położona w południowej Dalmacji. Wybierając ten kierunek możemy korzystać ze żwirowych plaż i cieszyć się kąpielami w krystalicznie czystym i ciepłym Morzu Adriatyckim. Chorwacja to także ciekawa południowa architektura, smaczne jedzie i trunki oraz otwarci, życzliwi ludzie, jak na Słowian przystało. Dystans jaki trzeba pokonać z Warszawy do Makarskiej to około 1500 km.

Mimo stale rozwijającej się sieci połączeń lotniczych, wciąż wielu z nas wybiera samochód aby dostać się na urlop do Włoch. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to raczej północne i środkowe regiony słonecznej Italii. Oprócz niemal "obowiązkowych" miejsc do odwiedzenia we Włoszech jak Rzym i Watykan, Wenecja, Mediolan czy Toskania coraz większą popularnością cieszą się Liguria, Emilia-Romania czy Friuli-Wenecja Julijska. Liguria to przede wszystkim wybrzeże z takimi perłami jak Sanremo i Savona na czele. Niedaleko już stamtąd Francji i Monte Carlo. Emilia-Romania to z kolei połączenie zabytków - z których słynie stolica regionu Bolonia - z wypoczynkiem i niezwykle popularnym kurortem Rimini. Będąc w tym regionie mamy już przysłowiowy rzut beretem do San Marino. Friuli Wenecja-Julijska to istna mieszanka kultur i krajobrazów. Znajdziemy tu piękne morze z laguną w Grado i Triestem oraz wspaniałe Alpy Wschodnie na północy. W tym regionie w wielu miejsca wyraźnie widać wpływy kulturowe sąsiadów Austrii i Słowenii. Przykładowo odległość z Warszawy do Bolonii jest porównywalna z tą jaką trzeba pokonać udając się do wspomnianej wcześniej Chorwacji.

Osoby preferujące mniejsze odległości często stawiają na Węgry. Kraj naszych bratanków mimo swej niewielkiej powierzchni ma bardzo wiele do zaoferowania. Zwykle miejscem docelowym są miejscowości turystyczne położone nad Balatonem, gdzie za stosunkowo niewielkie pieniądze znajdziemy dobrą infrastrukturę, dobrą kuchnię i rozrywkę na Europejskim poziomie - szczególnie w Siofok. Część osób wybiera też północne Węgry z ciepłymi źródłami i winnicami produkującymi wyśmienity Tokaj. Będąc już na miejscu turyści przeznaczają część pobytu na wypad do Budapesztu, ze względu na swój urok nazywanego "Perłą Dunaju". W zależności od miejsca podróżując z Warszawy na Węgry pokonany odległość w przedziale między 800, a 1000 km.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Turyści kierujący się słowami tego powiedzenia spędzają urlop podziwiając urokliwe zakątki naszego kraju. W tym przypadku trendy są od lat niezmienne i zapewne dla nikogo nie zaskoczy fakt, że najbardziej obleganym miejscem w kraju jest wybrzeże. Największe tłumy spotkamy w Sopocie, Międzyzdrojach, Mielnie czy Władysławowie. Nie mniej tłoczno będzie w Zakopanem, Bukowinie, Białce i okolicach, które rokrocznie odwiedzane są przez miliony miłośników polskich gór. W dalszej kolejności należy wymienić ogólnie pojęte Mazury, Bieszczady, Sudety i Beskidy. Należy jednak pamiętać, że w Polsce praktycznie w każdej większej miejscowości znajdziemy coś interesującego. Dlatego też planując przebieg wakacyjnej trasy warto czasem uwzględnić kilkukilometrowy objazd i zobaczyć coś nowego, być może jeszcze nawet nieodkrytego przez tzw. turystykę masową. Niezależnie gdzie udacie się na tegoroczne wakacje życzymy Wam bezpiecznej podróży i wymarzonej pogody.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek