Stare budynki zostaną wyburzone i na ich miejscu pojawią się nowe. Przetarg został rozpisany kilka dni temu i ma zostać rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.

Wiceprezes PKP Piotr Ciżkowicz wymienia kilka najważniejszych cech dworców systemowych. Po pierwsze, ich budowa ma pochłonąć mniej kosztów, niż w przypadku tradycyjnych budynków. Po drugie, mają one być funkcjonalne i przyjazne dla pasażerów.

Według Ciżkowicza koszty budowy nie powinny przekroczyć 13 milionów złotych. Dla porównania, koszt remontu istniejących obiektów mógłby być o 5 milionów złotych wyższy.

Nowe budynki będą także tańsze w utrzymaniu. Wszystko za sprawą nowoczesnych technologii, które będą użyte podczas budowy. Dworce zostaną wyposażone w pompy ciepła, baterie słoneczne, w infrastrukturę do odzyskiwania wody oraz w automatyczną regulację oświetlenia, zależną od natężenia światła zewnętrznego. Tego typu technologie spowodują, że koszt utrzymania tych obiektów, w porównaniu do utrzymania tradycyjnych budynków, może spaść o około 40 procent.

Jeśli pilotażowy program się sprawdzi, nowe dworce staną także w innych miejscowościach.