Sobierajska: To będzie dobry i spokojny sezon

- Na razie nie odbieramy żadnych niepokojących sygnałów. Mamy więc nadzieję, że sezon roku 2014 będzie w turystyce wyjazdowej równie spokojny, jak ten z 2013 - mówi wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska

Publikacja: 11.07.2014 09:39

Sobierajska: To będzie dobry i spokojny sezon

Foto: Newseria Biznes

– Mamy nadzieję, że obecny sezon będzie równie spokojny jak poprzedni. Rok 2013 był dobry dla biur zajmujących się turystyką wyjazdową, uzyskały one wysokie zyski. W tym roku dostosowały oferty do potrzeb rynku, dzięki czemu udaje nam się, jak na razie, spokojnie przechodzić przez sezon wakacyjny – ocenia w rozmowie z Newserią Biznes Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki.

Znowelizowane rozporządzenie Ministerstwa Finansów podwyższyło w 2013 roku progi minimalnej wysokości gwarancji ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów, co zwiększy - w przekonaniu Sobierajskiej -  bezpieczeństwo turystów.

– Nowe rozporządzenie ministerstwa objęło już wszystkie biura podróży, od których wymagane jest posiadanie takiego zabezpieczenia. Dlatego można powiedzieć, że w obecnym sezon gwarancja ubezpieczeniowa zapewnia zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa klientom tych podmiotów – uważa Sobierajska.

Również w turystyce krajowej ten rok rysuje się pozytywnie. – Mamy nadzieję, że 2014 rok, jako kolejny, uda się zamknąć wzrostem liczby turystów – szacujemy, że powinno być to około 3-4 procent. – mówi Sobierajska. – Pierwszy kwartał tego roku jest bardzo obiecujący, wedle danych GUS i naszych notujemy kolejne wzrosty, ale kluczowe będą drugi i trzeci kwartał, czyli szczyt sezonu turystycznego.

W ubiegłym roku według danych ministerstwa przyjechało 14,8 mln zagranicznych gości. Najwięcej z Niemiec (ponad 5 mln), Ukrainy (2,1 mln) i Białorusi (1,5 mln). Łączna liczba turystów z Rosji, Czech i Słowacji przekroczyła milion (odpowiednio 700, 245 i 125 tys. osób). Wszystko wskazuje, że ten rok może być dla turystyki w Polsce jeszcze lepszy – przede wszystkim ze względu na mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn. Odbędą się one na przełomie sierpnia i września w sześciu miastach (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław), mecz otwarcia zostanie natomiast rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Siatkówka jest po piłce nożnej najbardziej medialnym sportem, relacje z meczów będą oglądały miliony ludzi, sama impreza przyciągnie do Polski sporo fanów siatkówki. Ministerstwo i nadzorowana przez nas Polska Organizacja Turystyczna wykorzystują imprezę w kampaniach promocyjnych realizowanych przede wszystkim na tych rynkach zagranicznych, z których będziemy gościć drużyny – wyjaśnia Sobierajska.

Jak podkreśla, turystów z zagranicy przyciągają do Polski również wydarzenia kulturalne, koncerty i festiwale – warszawski Orange Warsaw Festival czy Off Festival w Katowicach. – Niedawno zakończył się Open'er w Gdyni, który skupia nie tylko polskich turystów, lecz także gości z zagranicy – Skandynawów, Niemców i Rosjan z obwodu kaliningradzkiego – dodaje Sobierajska.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał