Strajk nie sparaliżował lotnisk

Przewoźnicy, z niewielkimi wyjątkami, poradzili sobie z protestem europejskich kontrolerów lotów. Ryanair musiał odwołać w ciągu dwudniowego strajku ponad 200 lotów

Publikacja: 31.01.2014 08:12

Strajk nie sparaliżował lotnisk

Foto: Bloomberg

Na warszawskim lotnisku im. Chopina ruch odbywał się normalnie, kilka samolotów miało kilkunastominutowe opóźnienia, a LOT odwołał jeden rejs – wieczorny do Paryża. Niemiecka Lufthansa odwołała w czwartek 42 loty europejskie.

Oprócz Ryanaira najbardziej ucierpiały Air France i linie operujące z Francji. Władze lotnicze tego kraju zaleciły przewoźnikom na czas czwartkowego strajku ograniczenie operacji o 20 procent. Na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a strajkował co trzeci pracownik kontroli lotów. Podobna sytuacja była w portach regionalnych, protest zaplanowany był do 7 rano 31 stycznia.

We wszystkich krajach europejskich trasy przelotów podczas akcji protestacyjnej zostały zaplanowane tak, aby ominąć obszar, który nie był obsługiwany przez kontrolerów. Do protestu nie przyłączyły się Wielka Brytania, Polska, kraje bałtyckie, Chorwacja oraz Rumunia, a także Niemcy, gdzie strajk uniemożliwił wyrok sądu. W Polsce na taki protest nie zezwala prawo.

Strajkujący nie chcą dopuścić do wdrożenia reformy nazywanej Wspólnym Europejskim Niebem. O jej ostatecznym kształcie ma zadecydować Komisja Europejska 4 lutego. Kontrolerzy obawiają się, że przy oszczędnościach, jakie są w niej przewidziane (cięcie kosztów o 30 proc. w ciągu 5 lat) będą zarabiać mniej, bądź pracować na znacznie gorszych warunkach.

Kontrolerzy lotów otrzymują zarobki znacznie przewyższające średnią na rynku. W Polsce wynoszą one miesięcznie od około 20 tys. złotych, w Irlandii to 9 tys. euro, a w niektórych krajach europejskich sięgają nawet 200 tys. euro rocznie. Przy naborze nowych pracowników zazwyczaj z tysiąca chętnych do wstępnego szkolenia kwalifikowanych jest nie więcej niż 100.

Kontrolerzy pracują na trzy zmiany, a przed ekranami radarów nie mogą siedzieć bez przerwy dłużej niż 3 godziny. To chyba najbardziej elitarna grupa pracowników – w UE jest zatrudnionych około 14 tysięcy kontrolerów.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek