Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Turystyki przypomina, że słynny Szlak Inków, prowadzący do Świętego Miasta, będzie w lutym zamknięty. Zgodnie z regulaminem strefy archeologicznej, przez cały miesiąc trwać tam będą prace konserwatorskie i porządkowe. Razem z Camino Inca zamkniętych zostanie 18 parków i stanowisk archeologicznych, położonych wzdłuż szlaku. W planach są prace konserwatorskie, oczyszczenie i naprawa zniszczonych części trasy, miejsc kempingowych i tarasów. Władze chcą także oczyścić odpływy wody i przyciąć rośliny.

Choć kilkudniowa trasa trekkingowa, prowadząca do Machu Picchu, będzie dla turystów zamknięta, samo Święte Miasto można będzie zobaczyć, dostając się w jego okolice alternatywną opcją, czyli pociągiem. Władze proszą jednocześnie turystów o ostrożność. Okresowym deszczom w rejonie towarzyszą niebezpieczne osunięcia terenu. Ostatnie, które zablokowało chwilowo dostęp do Machu Picchu, miało miejsce w połowie stycznia.

Około 40 kilometrowy Szlak Inków to część Drogi Królewskiej Inków, która ciągnęła się od Kolumbii aż do Chile. Malownicza trasę corocznie pokonują tysiące piechurów. Samo Machu Picchu, odwiedza codziennie około dwóch i pół tysiąca turystów.