Nowe samoloty Enter Aira sfinansuje bank, firma nie chce już gotówki z akcji

DVB Bank SE sfinansuje dwa boeingi 737-8 MAX. Spółka zawiesza ofertę publiczną

Publikacja: 07.11.2018 21:26

Nowe samoloty Enter Aira sfinansuje bank, firma nie chce już gotówki z akcji

Foto: materiały prasowe

Enter Air podpisał z niemieckim bankiem DVB umowę na sfinansowanie dwóch boeingów 737-8 MAX, których dostawa planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. Razem z odsetkami zapłaci za leasing 374 mln złotych. W związku z tym przewoźnik wycofał się z rozpisania emisji akcji na ten cel.

- Od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z kilkoma instytucjami na temat finansowania nowych samolotów - mówi członek zarządu Enter Aira Grzegorz Polaniecki. - Udało nam się  wynegocjować korzystne warunki współpracy z bankiem DVB. W naszej ocenie, obecna wycena giełdowa Enter Aira nie odzwierciedla faktycznej sytuacji i potencjału spółki (akcje przewoźnika straciły w ciągu ostatniego roku prawie 36 procent - red.). Zdecydowaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zawieszenie emisji nowych akcji, która nie jest konieczna do finansowania dwóch pierwszych samolotów. Dlatego równolegle z podpisaniem umowy leasingowej składamy do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu sporządzonego w związku z ofertą publiczną, z której środki miały częściowo finansować samoloty.Pierwszego boeinga 737-8 MAX Enter spodziewa się w ciągu kilku tygodni. - Bardzo dobra cena wynegocjowana przed laty z Boeingiem i korzystne warunki finansowania sprawiają, że koszty użytkowania tego najnowocześniejszego w swojej klasie samolotu będą tylko nieznacznie wyższe od opłat za maszyny użytkowane obecnie. A przy tym MAX da nam sporą przewagę konkurencyjną ze względu na to, że emituje mało spalin i jest o 40 procent cichszy od tradycyjnego modelu 737 – dodaje Polaniecki.

Enter Air w sumie złożył zamówienie na sześć boeingów 737-8 MAX. Jego zdaniem samolot ma wszystkie zalety wykorzystywanych przez przewoźnika boeingów 737-800, a do tego odznacza się lepszą aerodynamiką, ma oszczędniejsze i cichsze silniki, zbudowany jest i z lżejszych i trwalszych komponentów, a co za tym idzie jest tańszy w obsłudze.

Dla nowych boeingów 737-8 MAX Enter Air przygotował też lekko zmieniony wzór malowania. Pierwszy samolot tego typu rozpocznie regularne loty w barwach przewoźnika w grudniu, a kolejny jest spodziewany w styczniu. Pierwsza maszyna jest już pomalowana i przygotowywana przez producenta do lotów testowych.

DVB Bank z siedzibą we Frankfurcie nad Menem specjalizuje się we współpracy z branżą transportową. Oferuje rozwiązania finansowe i usługi doradcze.

Enter Air podpisał z niemieckim bankiem DVB umowę na sfinansowanie dwóch boeingów 737-8 MAX, których dostawa planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. Razem z odsetkami zapłaci za leasing 374 mln złotych. W związku z tym przewoźnik wycofał się z rozpisania emisji akcji na ten cel.

- Od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z kilkoma instytucjami na temat finansowania nowych samolotów - mówi członek zarządu Enter Aira Grzegorz Polaniecki. - Udało nam się  wynegocjować korzystne warunki współpracy z bankiem DVB. W naszej ocenie, obecna wycena giełdowa Enter Aira nie odzwierciedla faktycznej sytuacji i potencjału spółki (akcje przewoźnika straciły w ciągu ostatniego roku prawie 36 procent - red.). Zdecydowaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zawieszenie emisji nowych akcji, która nie jest konieczna do finansowania dwóch pierwszych samolotów. Dlatego równolegle z podpisaniem umowy leasingowej składamy do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu sporządzonego w związku z ofertą publiczną, z której środki miały częściowo finansować samoloty.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy
Turystyka
Sun & Fun - stara marka, nowy właściciel
Materiał Promocyjny
Nowe miejsce spotkań dla biznesu i kultury w Krakowie. W kwietniu otwarcie unikalnego konceptu Stradom House
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Turystyka
Travelbay - polski startup, który wkrótce podbije Europę
Turystyka
Prezes Portów Lotniczych: Biura podróży muszą się wynieść z Lotniska Chopina