W kwietniu 2018 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 255 tysięcy pasażerów. To o 17,3 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Sukcesywny wzrost liczby pasażerów wynika z faktu, że przewoźnicy stale rozwijają i wzbogacają siatkę połączeń. W tym sezonie podróżni mają do dyspozycji już rekordowe 85 kierunków. Warto podkreślić, że znacząco rośnie liczba podróżnych zarówno na kierunkach południowych oraz na Wyspy Brytyjskie, jak i do europejskich hubów przesiadkowych i centrów biznesowych, a coraz większą popularnością cieszą się też kierunki wschodnie i północne – mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś. Wszystko wskazuje na to, że wrocławskie lotnisko, zgodnie z prognozami, w całym 2018 roku obsłuży ponad 3,2 miliona pasażerów.

Imponujące liczby tanich linii

W szybkim tempie rozwija się segment niskokosztowych połączeń międzynarodowych. W kwietniu z oferty tanich linii skorzystało ponad 182 tysięcy pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o blisko 35 procent. Już tradycyjnie, niezależnie od pory roku, ogromnym powodzeniem cieszą się kierunki południowe – wypełnienia samolotów lecących na Teneryfę, do Mediolanu, na Kretę (lotnisko Chania) czy do Malagi wyniosły ponad 90 procent. Podobnie było w przypadku połączeń do Anglii, Szkocji oraz Irlandii. Pasażerów przybywa również na innych kierunkach. Ogromny wzrost odnotowały linie Wizz Air na tych trasach, na których znacząco zwiększyły liczbę rejsów: do Lwowa (190,8 procent podróżnych więcej), Londynu Luton i holenderskiego Eindhoven. Przewoźnicy niskokosztowi wprowadzili w tegorocznym sezonie letnim 9 nowości. Linie Wizz Air wzbogaciły siatkę o połączenia do Bari, Porto, Kutaisi, Bazylei Miluzy i Göteborga, a Ryanair do Aten, Faro i Podgoricy.

Wysokie notowania Frankfurtu, startuje Air France do Paryża

Z sieciowych lotów międzynarodowych skorzystało w kwietniu 2018 roku blisko 38 tysięcy pasażerów, czyli o 25 procent więcej niż przed rokiem. Największy wzrost, o blisko 30 procent, odnotowały linie Lufthansa na trasie do Frankfurtu nad Menem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie przewoźnik zwiększył liczbę rejsów na tej trasie aż o 50 procent w stosunku do ubiegłego roku. O ponad 4 procent wzrosła liczba pasażerów na innej bardzo popularnej trasie – do Monachium. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się też połączenie do Kopenhagi. Przypomnijmy, że od zimy połączenie do Zurychu uruchomiły linie SWISS, od końca marca do Stuttgartu lata Eurowings (spółka należąca do Lufthansy), a już od 26 maja wystartuje największa nowość sezonu we Wrocławiu: nowe połączenie Air France na paryskie lotnisko imienia Charles'a de Gaulle'a, czyli do głównego portu stolicy Francji i jednego z najważniejszych na świecie. – Wrocław oferuje dziennie już 18 sieciowych połączeń międzynarodowych, a oferta w tym segmencie stale się powiększa. To pokazuje, że przewoźnicy dostrzegają rosnące znaczenie Wrocławia na biznesowej mapie Europy – podkreśla Dariusz Kuś.

Samolotem z biurem podróży

Systematycznie, i to jeszcze przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, rośnie zainteresowanie lotami czarterowymi. W kwietniu 2018 wypoczynek z biurem podróży wybrało blisko 10 tysięcy podróżnych wrocławskiego lotniska – to blisko 200 procent więcej niż w kwietniu 2017 roku. W tym sezonie w ofercie jest 25 wakacyjnych kierunków, w tym trzy nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba - informuje wrocławskie lotnisko.