Jak informuje Stowarzyszenie Rosyjskich Biur Podróży ATOR, pierwszy lot z Kairu do Moskwy na pokładzie samolotu linii EgyptAir odbył się 12 kwietnia tego roku. W stolicy Egiptu pojawili się przy tej okazji specjaliści do spraw bezpieczeństwa, którzy mają na stałe nadzorować przebieg rejsów między obydwoma krajami. Do ich obowiązków należy kontrola bagażu rejestrowanego i podręcznego oraz transportów cargo dla przelotów wykonywanych przez EgyptAir i Aeroflot.

Organizacja zauważa, że choć osoby związane z EgyptAir mówią egipskim mediom, że popyt na loty do Moskwy utrzymuje się na „zwyczajowym" poziomie, to statystyki muszą być jednak niższe od średniego obłożenia, ponieważ przewoźnik przecenia bilety. W marcu w klasie ekonomicznej można było kupić przelot o 35 procent taniej, w biznesowej zniżka doszła do 50 procent. W kwietniu pojawiła się przecena o 25 procent dla obu klas. Przelot na trasie Moskwa - Kair - Moskwa z wylotem 19 kwietnia i powrotem 26 kwietnia można więc teraz kupić już za  19,6 tysiąca rubli (ok. 1138 złotych).

ATOR zwraca uwagę, że informacja o rabatach na Facebooku zamieszczana jest tylko po arabsku, rosyjska wersja strony nadal bowiem nie funkcjonuje.

Z lotów między stolicami obu krajów korzystają zazwyczaj podróżni biznesowi. Natomiast z turystycznego punktu widzenia rejsy nie mają większego znaczenia. Branża czeka na przywrócenie połączeń czarterowych do Hurghady i Szarm el-Szejk. Konkretny termin wznowienia tych połączeń nie jest jednak znany.