Do poniedziałku do godziny 16.15 w Ministerstwie Sportu i Turystyki można było składać dokumenty w konkursie na prezesa POT ("Minister szuka prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej"). Dzisiaj ministerialna komisja otworzyła koperty ze zgłoszeniami od kandydatów. - Swoje kandydatury zaproponowały w sumie 24 osoby. Z tego pod względem formalno-prawnym komisja uznała za prawidłowe zgłoszenia od 17 - mówi nam rzeczniczka MSiT Anna Ulman.

Komisja nie podaje nazwisk zgłoszonych. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wśród nich znaleźli się były pracownik POT, tak zwany lider projektu odpowiedzialny za akcję "Weekend za pół ceny" Michał Nykowski, obecny wicedyrektor departamentu produktu turystycznego i współpracy regionalnej POT Wojciech Ścibor, były prezes POT Władysław Majka, były dyrektor biura POT w Nowym Jorku Jarosław Nowak, dyrektor marketingu w POT za czasów prezesury Rafała Szmytkego, a obecnie dyrektor marketingu lotniska w Modlinie, Jolanta Grus, a także były sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki Tomasz Rosset.

Jutro mają się rozpocząć przesłuchania kandydatów. Komisja przedstawi jednego lub kilku jako najlepszych ministrowi sportu i turystyki Witoldowi Bańce. Na 18 września wyznaczone jest spotkanie Rady POT, która zaopiniuje kandydata wybranego przez ministra. Później nastąpi nominacja.

Poprzedni prezes POT Marek Olszewski został zwolniony w trybie natychmiastowym  w atmosferze skandalu, po tym jak w wypowiedzi dla dziennikarki "Gazety Wyborczej" stwierdził między innymi, że "nie ma potrzeby eksponowania [w promocji turystycznej Polski] miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów". Do takich miejsc zaliczył Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Muzeum Auschwitz ("POT: Promocja Polski bez Auschwitz i muzeum "Polin").