Ubrania powstały na bazie projektu Anny Pirowskiej. Praca młodej artystki zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez hotel w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) kilka miesięcy przed otwarciem obiektu w październiku 2016 roku.

- Zorganizowaliśmy konkurs dla studentów i adeptów projektowania ubiorów. Pracowaliśmy z lokalnymi projektantami, związanymi z krakowską szkołą designu. Zależy nam, żeby wspierać prawdziwie utalentowanych ludzi z regionu. Ludowy motyw w strojach uznaliśmy za strzał w dziesiątkę - najlepsze z możliwych odniesienie do tutejszej tradycji. Chcąc uczynić z tego detalu znak rozpoznawczy naszego hotelu, zastrzegliśmy prawa do tej kompozycji – mówi Sabina Bartyzel, dyrektor hotelu Mercure Kraków Stare Miasto, cytowana w komunikacie prasowym.

Zwycięski projekt pokonał 60 innych prac nadesłanych na konkurs przez studentów i absolwentów SAPU. Projekt Anny Pirowskiej był jednak tylko inspiracją. Dla każdej grupy pracowników zostały zaprojektowane inne zestawy, których wyróżnikiem są detale z regionalnym, bardzo kolorowym akcentem. To zestawienie elementów zaczerpniętych z folkloru regionu – motyw ptaka i kompozycji kwiatowej. Udział w pracach nad uniformami mieli również pracownicy hotelu – dzięki ich sugestiom stroje są przede wszystkim wygodne, nie ograniczają ruchów w wykonywaniu codziennych obowiązków.

W Mercure Kraków Stare Miasto pracownicy recepcji, zarówno kobiety jak mężczyźni, występują w białych koszulach z kołnierzykiem lub stójką. Kobiety mogą wybrać sukienkę, spódnicę lub spodnie z marynarką. Motyw ludowy występuje na szelkach do męskich spodni, na apaszkach dla kobiet, na muszkach, mankietach i listwach koszul, zarówno męskich jak i damskich. Zastosowano go również w strojach zespołu obsługi pięter – tutaj charakterystyczne zdobienie występuje w lamówkach bluz uniformu.

Na uwagę zasługuje też strój obsługi kelnerskiej w restauracji Winestone. Zależy on od dnia tygodnia – inny przypisany jest dniom powszednim, a inny weekendom. Wszyscy pracownicy chodzą w trampkach i dżinsach. Góra ubioru jest inna: kobiety noszą koszule w różową kratę, a mężczyźni w zieloną. W weekendy kelnerki i kelnerzy zamieniają koszule na koszulki polo, również w odcieniach różu i zieleni.