- „Muzea Szlaku Wisły" to projekt realizowany w ramach ogólnopolskich obchodów roku rzeki Wisły. Doszliśmy do wniosku, że wśród setek różnych imprez turystycznych, kulturalnych, sportowych i edukacyjnych nie może zabraknąć muzeów, które w naturalny sposób przechowują pamięć o Wiśle - opisuje koordynatorka przedsięwzięcia Jadwiga Klim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Podczas dzisiejszej konferencji w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku), inaugurującej „Muzea Szlaku Wisły", Robert Jankowski ze Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły powiedział, że projekt ten ma szansę zaistnieć nie tylko na jeden rok, ale na wiele następnych lat. - U genezy Roku Rzeki Wisły leżała nasza wspólna niezgoda na to, co się działo nad Wisłą, na ten marazm, bezsilność i brak aktywności. To szansa, żebyśmy spróbowali porozmawiać o Wiśle wspólnym językiem, a takim punktem odniesienia dla Polaków jest historia tej rzeki, bo z niej wszyscy wyrastamy – dodał.
Do projektu „Muzea Szlaku Wisły" przystąpiły m.in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – Twierdza Wisłoujście, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Wisły w Tczewie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Klim wyjaśnia, że w ramach inicjatywy „Muzea Szlaku Wisły" organizowane będą m.in. wystawy stałe i czasowe, zajęcia edukacyjne; planowane są także publikacje wydawnictw, projekty badawcze oraz wydarzenia plenerowe.
W Muzeum Wisły w Tczewie 24 lutego otwarta zostanie druga część wystawy stałej „Wisła w dziejach Polski". Jak wyjaśnia Klim, ekspozycja obejmie historię Wisły od I rozbioru Polski (1772) do czasów współczesnych. Pierwsza część tej wystawy, obejmująca najstarsze dzieje Wisły do I rozbioru Polski, jest dostępna do zwiedzania w tczewskiej placówce od lutego 2012 roku.