Tajlandia najlepsza na daleką podróż

Tajlandia, Indonezja i Chiny to najpopularniejsze kierunki egzotycznych wypraw lotniczych Polaków - podaje SkyScanner i radzi, kiedy najtaniej rezerwować bilety na tych trasach

Publikacja: 08.12.2016 09:04

Tajlandia najlepsza na daleką podróż

Foto: Pixabay

Wśród 10 krajów najpopularniejszych wśród polskich użytkowników serwisu SkyScanner  znalazły się: Tajlandia, Indonezja, Chiny, Japonia, Malezja, Sri Lanka, Wietnam, Singapur, Indie i Filipiny. Wyszukiwarka podaje, że w ciągu ostatnich trzech lat częstotliwość wyboru tych kierunków wzrosła łącznie o 103 procent. Analitycy SkyScannera przeanalizowali więc dane dotyczące zarezerwowanych lotów i opracowali raport zawierający wskazówki, jak i kiedy podróżować, by za bilet lotniczy zapłacić jak najmniej i cieszyć się dobrą pogodą.

SkyScanner podaje, że średnia cena biletu do Tajlandii to około 2211 złotych. Najtańsze połączenia lotnicze z Polski można znaleźć na październik i maj, należy jednak pamiętać, że w tym czasie trwa tam pora deszczowa. Lecąc do Tajlandii w październiku, można zaoszczędzić do 278 złotych. Najdroższym miesiącem na podróż jest grudzień - w tym czasie średnia cena lotu to 2708 złotych. Wyszukiwarka radzi, by w przypadku Tajlandii rezerwacji lotu dokonać na 6 miesięcy przed planowaną podróżą.

Średnia cena biletu do Chin to 2327 złotych. Najtańszym miesiącem na podróż z Warszawy do Chin jest listopad, a cena biletu może wtedy spaść o około 170 złotych poniżej średniej. Bilet do Chin najlepiej jest kupić cztery miesiące przed planowanym lotem. Jest wtedy najtańszy i kosztuje około 324 złotych mniej od średniej ceny lotu w tym kierunku. Najdroższy czas na lot do Chin to październik. Cena biletu w tym miesiącu wynosi około 2647 złotych.

Indie w rankingu SkyScannera odnotowały najmniejszy wzrost zainteresowania w ostatnich trzech latach (18 procent). Lecąc tam we wrześniu, można zaoszczędzić średnio 319 złotych na cenie biletu. Sezon turystyczny trwa w tym kraju od listopada do kwietnia, w drugiej połowie roku Indie znajdują się bowiem pod wypływem monsunu. Podróżni, którzy nie obawiają się ulewnego deszczu i jednocześnie woleliby uciec od tłumów turystów, powinni rozważyć wrzesień. Bilet do Indii najlepiej jest kupić około 4,5 miesiąca przed planowaną podróżą – jest wówczas tańszy średnio o 284 złote. Z kolei najdroższym miesiącem na podróż jest grudzień. Bilety kosztują wówczas około 2521 złotych.

SkyScanner podaje, że popularność Wietnamu w latach 2014 - 2016 wzrosła o 196 procent. Najtańszym miesiącem na podróż do tego kraju jest maj – ceny biletów oscylują wtedy wokół 2250 złotych i jest to o 280 złotych mniej od średniej. Jest to też dobry miesiąc ze względu na pogodę, szczególnie, jeśli zamierza się podróżować wzdłuż całego kraju. Aby za bilet zapłacić jak najmniej, należy zarezerwować go z półrocznym wyprzedzeniem. Dzięki temu zaoszczędzić można do 315 złotych. Z kolei najdroższym miesiącem na wyprawę jest lipiec. Bilet może wtedy kosztować 2860 złotych, czyli o 330 złotych więcej od średniej ceny.

Indonezja to jeden z krajów, który w ciągu ostatnich trzech lat odnotował najwyższy wzrost zainteresowania (ok. 180 procent). Zdaniem SkyScannera podróż warto więc zaplanować na wrzesień - ceny mogą być wtedy niższe o 260 złotych (w porównaniu ze średnią). W Wietnamie jest już po sezonie turystycznym, ale przed porą deszczową, która na dobre rozpoczyna się w październiku. Aby zaoszczędzić średnio 243 złote, zakupu biletu należy dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem, około 5 miesięcy przed planowana podróżą. Najdroższym miesiącem jest grudzień, kiedy cena biletu sięga 3315 złotych.

Japonia jest w opinii analityków SkyScannera coraz częściej i chętniej wybieranym przez Polaków krajem. W latach 2014 - 2016 odnotowała wzrost popularności o niemal 100 procent. Wybierając się do Japonii w lutym, można zaoszczędzić około 200 złotych. Średnia cena za bilet wynosi dla tego kierunku około 2223 złotych. Bilet do Japonii najlepiej kupić z około 5,5-miesięcznym wyprzedzeniem – ceny są wówczas niższe o około 150 złotych. Najdroższym miesiącem na wyprawę do Japonii jest sierpień, kiedy za bilet trzeba zapłacić około 2595 złotych.

Najtańszym miesiącem na podróż do Malezji jest październik – można wtedy zaoszczędzić do 442 złotych na cenie biletu. Zdaniem SkyScannera bilet do Malezji najlepiej zarezerwować około 5,5 miesiąca przed planowaną podróżą. Ceny spadają wtedy średnio o 327 złotych. Należy pamiętać, że najdroższym miesiącem jest grudzień i ceny biletów wynoszą wówczas średnio 2948 złotych.

Najtańsze bilety do Singapuru można kupić na styczeń (2190 złotych). Teoretycznie jest to środek pory deszczowej, ale - jak podaje SkyScanner - warto pamiętać, że ulewy w Singapurze zdarzają się przede wszystkim nocami albo wczesnym rankiem, więc nie są dotkliwe dla podróżujących. Optymalny czas na zakup biletu lotniczego to około 4 miesiące przed planowaną podróżą. Umożliwi to oszczędność około 300 złotych (w porównaniu ze średnią ceną biletu). Najdroższy miesiąc to z kolei grudzień, kiedy ceny oscylują wtedy wokół 2920 złotych.

Tymczasem średnia cena biletu na Sri Lankę wynosi 2733 złote. Najtańszym miesiącem na podróż jest listopad – bilet można wówczas kupić za około 2458 złotych. Najdroższym miesiącem na podróż jest grudzień, kiedy za bilet trzeba zapłacić o 535 złotych więcej niż zazwyczaj. W przypadku Sri Lanki zakup biletu rekomenduje się około 3,5 – 4 miesięcy przed planowaną podróżą. Popularność tego kierunku wzrosła w ostatnich trzech latach o 163 procent.

Krajem zamykającym zestawienie SkyScannera są Filipiny. Z roku na rok odnotowują one wzrost zainteresowania wśród polskich podróżnych. W latach 2014 - 2016 sięgnął on 300 procent. Najtańszym miesiącem na lot jest maj. Bilet kosztuje wtedy średnio 2548 złotych. Kupując bilet na Filipiny z dwumiesięcznym wyprzedzeniem można zaoszczędzić średnio 422 złote.

Wśród 10 krajów najpopularniejszych wśród polskich użytkowników serwisu SkyScanner  znalazły się: Tajlandia, Indonezja, Chiny, Japonia, Malezja, Sri Lanka, Wietnam, Singapur, Indie i Filipiny. Wyszukiwarka podaje, że w ciągu ostatnich trzech lat częstotliwość wyboru tych kierunków wzrosła łącznie o 103 procent. Analitycy SkyScannera przeanalizowali więc dane dotyczące zarezerwowanych lotów i opracowali raport zawierający wskazówki, jak i kiedy podróżować, by za bilet lotniczy zapłacić jak najmniej i cieszyć się dobrą pogodą.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek