Putin pozwolił Rosjanom wypoczywać w Turcji

Tak jak zapowiadał wczoraj, prezydent Władimir Putin podpisał dekret zdejmujący ograniczenia w ruchu turystycznym między Rosją i Turcją

Publikacja: 30.06.2016 23:08

Putin pozwolił Rosjanom wypoczywać w Turcji

Foto: AFP

Po siedmiu miesiącach napiętych stosunków Moskwy z Ankarą, w tym tygodniu rozpoczął się proces ocieplenia. W poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan napisał list do Władimira Putina, w którym przeprosił za zestrzelenie rosyjskiego samolotu. Wczoraj gospodarz Kremla zadzwonił do prezydenta Turcji. Obaj przywódcy ustalili, że przyszedł czas na pojednanie.

Pierwszym krokiem ze strony Rosji było zdjęcie ograniczeń w ruchu turystycznym z Turcją. Odpowiedni dekret już został podpisany. Na jego podstawie rosyjskie biura podróży mogą wprowadzić do swojej oferty wyjazdy do Turcji, a linie lotnicze organizować loty czarterowe. Ponadto rosyjski rząd ma jak najszybciej podjąć rozmowy z Ankarą o odbudowie stosunków.

Jednocześnie ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow, cytowany przez agencję Interfax powiedział, że Rosja oczekuje odszkodowania za zestrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego, zanim dojdzie do przywrócenia w pełni stosunków rosyjsko-tureckich.

Podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin "jasno przedstawił nasze warunki, po których spełnieniu możliwe będzie przywrócenie stosunków: przeprosiny, ukaranie winnych i odszkodowanie". Oświadczył, że ten pierwszy warunek został już spełniony, "a teraz czekamy na spełnienie drugiego i trzeciego".

Jeśli w jakiejś dziedzinie oba kraje dojdą do porozumienia, gabinet Dmitrija Miedwiediewa będzie wnioskował do prezydenta o uchylenie obowiązujących sankcji. Eksperci przewidują, że do końca roku stosunki rosyjsko-tureckie wrócą do stanu sprzed nałożenia ograniczeń.

Po zestrzeleniu przez tureckie lotnictwo w listopadzie 2015 roku rosyjskiego bombowca Su-24 - który według Ankary naruszył turecką przestrzeń powietrzną, czemu Moskwa zaprzeczała - Rosja wprowadziła wobec Turcji różne restrykcje. Ustanowiła m.in. embargo na import żywności z Turcji, zawiesiła współpracę z Ankarą w sferze gospodarczej, ograniczyła relacje naukowo-techniczne, zerwała kontakty wojskowe i sprawiła, że spadła gwałtownie liczba rosyjskich turystów spędzających wakacje w Turcji.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek