"Wakacje 100%" to pierwsze takie ubezpieczenie na polskim rynku turystycznym. Obejmuje oferty kilkudziesięciu najważniejszych polskich touroperatorów, którzy sprzedają wycieczki przez ten portal. Według Travelplanet to rewolucja na rynku turystycznym - ubezpieczenie zapewnia, że wycieczki wykupione w Travelplanet są objęte nie tylko gwarancją najniższej ceny na rynku, ale również bezpłatnie ochroną przed bankructwem biura podróży.

- Prace nad stworzeniem turystycznego funduszu gwarancyjnego trwają już kilka lat i nie przyniosły jak dotychczas żadnego efektu – zauważa prezes Travelplanet Jerzy Krawczyk. Dlatego spółka wraz z AXA Assistance sama zbudowała coś na kształt funduszu gwarancyjnego.

Ubezpieczenie "Wakacje 100%" jest dodawane za darmo do każdej rezerwacji i działa od momentu zarezerwowania wycieczki aż do wyjazdu na urlop. Uruchamiane jest w najprostszy z możliwych sposobów. W sytuacji kiedy impreza turystyczna zostaje odwołana z powodu niewypłacalności biura podróży organizującego wyjazd, klient Travelplanet kontaktuje się z jednym z biur multiagenta (osobiście, mailowo, telefonicznie) i otrzymuje voucher o wartości niezrealizowanej wycieczki. Może go wykorzystać w ciągu roku w Travelplanet.

Podobną ofertę, tyle że odpłatną (2,2 proc. wartości wycieczki) wprowadziła ponad rok temu spółka Enovatis prowadząca portal wakacje.pl. Ona również zabezpiecza klientów na wypadek odwołania imprezy.