Konsul pomoże w razie choroby za granicą

Polscy obywatele za granicą otrzymają pomoc konsularną nie tylko wtedy, gdy stracą pieniądze ?i paszport

Publikacja: 18.03.2014 08:12

Polacy przebywający za granicą będą mogli się zwrócić się o pomoc do konsula w razie poważnego wypad

Polacy przebywający za granicą będą mogli się zwrócić się o pomoc do konsula w razie poważnego wypadku, ciężkiej choroby, aresztowania lub zatrzymania

Foto: www.sxc.hu

Poważny wypadek, ciężka choroba, aresztowanie lub zatrzymanie – w takich okolicznościach Polacy przebywający za granicą będą mogli się zwrócić o pomoc do naszego konsula.  Wymienia je projekt nowej ustawy – Prawo konsularne.

Projekt nowej ustawy, który przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wylicza także inne sytuacje, w których konsul udzieli pomocy. Tak będzie  np. również wtedy, gdy polski obywatel padnie ofiarą przemocy czy pojawi się konieczność nagłego powrotu do kraju, a zostanie bez pieniędzy.

W podobnych sytuacjach konsulaty już dzisiaj pomagają polskim obywatelom za granicą. Jak jednak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, przepis z taką wyliczanką jest po raz pierwszy wyodrębniany.

Projektowane przepisy  mają zastąpić ustawę o funkcjach konsulów Rzeczpospolitej Polskiej. Uregulują także sprawy, do których Polska jest zobowiązana poprzez umowy międzynarodowe. I tak na przykład polski konsul ma udzielać pomocy obywatelom  innych państw Unii Europejskiej, gdy te nie posiadają swojego konsulatu w danym kraju.

Zgodnie z projektowaną ustawą nieco inaczej będzie wyglądało przyjmowanie przez konsula dokumentów czy pieniędzy do depozytu. Takie przedmioty zostaną w nim jedynie na okres niezbędny do ochrony praw i interesów obywateli polskich. Dzięki temu możliwa będzie likwidacja niepodjętych depozytów. I nie będą one przetrzymywane w konsulatach przez wiele lat.

W projektowanej ustawie określono również rolę konsula, gdy w danym kraju pojawi się zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli polskich. W takiej sytuacji  konsulowie mają podejmować odpowiednie działania pozwalające na opuszczenie niebezpiecznego regionu.

Przewidziane są również regulacje dotyczące rzeczy znalezionych, które należą do obywateli polskich. Gdy ktoś przyniesie do konsulatu np. polski paszport, konsul odeśle go do organu, który go wydał.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży