Dziś przypada wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Około siedmiu milionów Meksykanów pielgrzymuje do bazyliki, wzniesionej w mieście Meksyk w miejscu, w którym objawiła się Matka Boska.

Przybywają głównie ze stanów położonych niedaleko miasta Meksyk: Puebla, Oaxaca i Veracruz. Niektórzy ostatni odcinek drogi pokonują na klęczkach. Pielgrzymi niosą obrazy i figury z wizerunkiem Matki Boskiej z Guadalupe.

Wierni pielgrzymują w rożnych intencjach, ale najwięcej chce po prostu podziękować Matce Bożej za wsparcie w zmaganiu się z codziennymi problemami. "Ona jest naszą Matką, matką wszystkich Meksykanów. To element naszej tradycji" - mówi jeden z pielgrzymów.

W roku 1531 Matka Boża z Guadalupe czterokrotnie ukazała się na wzgórzu Tepeyac Juanowi Diego, zwanemu „biednym Indianinem". Przez wieki przypisano jej wiele cudów i uczyniono świętą patronką Meksyku. Rocznica jej pierwszego objawienia, 12 grudnia, jest obchodzona w Meksyku z niezwykłą pompą.

Na miejscu objawień stoją dwie bazyliki: pierwsza wzniesiona w XVI wieku i później rozbudowywana, i druga, wzniesiona w 1974 roku. To najliczniej odwiedzane sanktuarium maryjne na świecie - co roku przybywa tam 12 milionów pielgrzymów.