Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy w ośrodkach turystycznych rozwija się na niespotykaną dotąd skalę, przyczyniając się do wzrostu cen mieszkań i niedoborów mieszkaniowych. O tym problemie rozmawiali w Krakowie przedstawiciele dziesięciu europejskich miast

Publikacja: 21.06.2019 10:58

Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy

Foto: Urząd Miasta Krakowa

Reprezentanci dziesięciu miast spotkali się 5 czerwca w Krakowie, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie najmu krótkoterminowego - podaje Urząd Miasta Krakowa w komunikacie. Jego adresatami są zarówno Parlament Europejski, jak i rządy krajów unijnych.

Oświadczenie podpisane przez Kraków, Amsterdam, Barcelonę, Berlin, Bordeaux, Brukselę, Monachium, Paryż, Walencję i Wiedeń nawiązuje do sprawy dotyczącej platformy Airbnb Irlandia, która toczy się przed sądem w Paryżu. Sędzia poprosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, czy usługi świadczone we Francji przez platformę Airbnb Irlandia podlegają zapisom o swobodzie świadczenia usług zagwarantowanej w tak zwanej dyrektywie o handlu elektronicznym Unii Europejskiej. Rzecznik generalny TSUE odpowiedział na to pytanie twierdząco (opinia została opublikowana 30 kwietnia). Jego opinia jest zwykle przyjmowana później przez samo TSUE.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"